Aloe Vera

Aloe VeraBotanik İsim:  Aloe Vera, Aloe Barbedensis

İngilizcesi:  Indian Aloe, Barbados Aloe

Eski çağlarda Aloe’ye ilk yardım bitkisi deniyor olmasının elbette çok haklı sebepleri vardı. Mısır Firavunları Aloe’ye  “Ölümsüzlük Bitkisi”  adını vermişlerdi. Aloe bitkiler içinde hem ağrı kesici hem de yara iyileştirici özelliklerinden dolayı en gözde olanlardan biridir. Uzak doğu ülkelerinin pek çoğunda mutlaka her evde aloe yetiştirilir ve binlerce yıldır özellikle evdeki ufak yanıklarda ilk yardım malzemesi olarak kullanılır. Evinizde henüz saksıda aloe yetiştirmiyorsanız, bu yazıyı okuduktan sonra belki fikrinizi değiştirirsiniz.

Aloe hem antiseptik hem de antibiyotik özellikleri sayesinde pek çok farklı alanda tedavi amaçlı kullanılabilmektedir. İkinci derece yanıklar, egzama, güneş yanıkları gibi sorunlarda olduğu kadar kafa derisi kaşıntısı, kepek, ayak mantarı ve hemoroit gibi pek çok şikayetinizde de rahatlıkla kullanacağınız doğal tedavilerin başında gelmektedir.

Aloe bitkisini evinde yetiştirenler bilirler ki aloe kendi kendini tedavi edebilen bir bitkidir. Bir parça kesip kullandığınız zaman gerekli özeni gösterirseniz geri kalan parça kendini iyileştirmeye ve büyümeye devam eder. Kendi kendini bile tedavi edebilen bir bitki size neden tedavi etmesin?

aloe vera Aloe bitkisinin pek çok türü vardır ve en yoğun besin değeri olan ve terapatik iyileştirici özelliği en güçlü olan türü ise Barbadensis-Miller’dır. Aloe bitkisinden elde edilen jölede 75’den fazla besinsel öge ve 20 mineral, 18 amino asit ve 12 ayrı vitamin de dahil 200 kadar aktif bileşen vardır. Aloe neredeyse 4000 yıldır tedavi edici özelliğinden yararlanılan mucizevi bir bitkidir.

Bilim adamları kanser ve bazı kan hastalıklarında, özellikle de düşük akyuvar sayımı ile ilişkili lösemi gibi hastalıkların tedavisinde aloe vera kullanımını araştırmaktadır. Aslına bakarsanız veterinerler bir takım kanser türleri için hayvanlarda aloe  bitkisinin özlerini başarıyla kullanmaktadırlar. Aloe’de bulunan acemannan molekülü, özellikle makrofaj gibi hastalıkla mücadele eden beyaz kan hücreleri üretmesi için vücüdu uyarmaktadır. Makrofajlar kanda ve dokulardaki, bakteri ve virüsler gibi istenmeyen maddeleri içlerine çekip yutarlar.Aynı zamanda makrofajlar tümör hücreleri ve enfeksiyonla mücadele eden maddeleri de salgılarlar.

İnsan vücudunun biyokimyasına Aloe Vera’dan daha iyi uyum sağlayan bir bitki zor bulunur elbette ancak her bitkide olduğu gibi kullanımını doz ayarlamasını doğru yapmalıyız ve etkileşimlerini mutlaka göz ardı etmeden kullanmalıyız.

Aloe Vera Kullanım Alanları:

Aloe Vera JeliAloe Vera genellikle her türlü cilt rahatsızlığında nemlendirici, serinletici, iltihap kurutucu, ağrı giderici maksatla kullanılabilecek joker bitkilerden biridir. Aloe Vera’da bulunan linyin cildin hücre duvarlarının ayrılmaz bir parçası olan kimyasal bileşiktir ve hızlı iyileşmesi için cilde yardım eder.

İlk akla gelen Aloe Vera uygulaması 2. dereceye kadar olan yanıklardır. Evde küçük yanıklarda hemen saksıdan kopardığınız aloe vera yaprağından akan jöleyi yanığa uygulayabilirsiniz. Hem rahatlama hem iyileşme sağlayacaktır. Yanıklardan bahsederken güneş yanıklarını da unutmayalım, iyileştirici özelliğinin yanı sıra ağrı kesici özelliği ile güneş yanığı tedavisinde Aloe Vera en uygun bitkilerden biridir. Yanıklara Aloe Vera uygulandığı takdirde ıstıraplı olan su toplaması evresi de genelde yaşanmamaktadır.

Saç dökülmesinden şikâyetçi iseniz bilmeniz gereken ilk şey kimyasal şampuanlardan uzak durmak gerektiğidir. Eğer saçlarınız her zamankinden fazla dökülüyorsa beslenmenizden kaynaklı ya da strese bağlı sebeplerini de göz ardı etmemekte fayda var. Genellikle organik bitkisel şampuanlar kullanmaya özen gösterin ve evde kendi şampuanınızın içine yarı yarıya oranda Aloe Vera ekleyip şampuanınızı çok daha sağlıklı ve besleyici bir hale getirebilirsiniz. Bu tertipte hazırlanmış Aloe Vera Jöleli şampuan saç dökülmesine de iyi gelecektir. Eğer saçlarınızın ekstra neme ihtiyacı varsa o zaman şampuanlama sonrası saçlarınızın uzunluğuna göre 1 çay ya da tatlı kaşığı kadar Aloe Vera jölesini saçlarınıza nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. Jöleyi bir kaç dakika bekletip durulayabilirsiniz.

Sivilcelerinizin ya da uçukların üstüne yine Aloe jölesi sürerseniz günde iki kere tatbik ederek sivilcelerinizin 1 haftada geçeceğine tanık olacaksınız. Aloe Vera’da iltihap kurutucu enzimler olduğu için iltihaplı sivilcelerinizde dahi kullanabilirsiniz. Aloe Vera sivilcelerinizi tedavi etmek için değil sivilce çıktıysa etkilerini minimize etmek için kullanılır. Sivilceler çeşitli sebeplerle çıkabilirler ve tedavisi ancak nedenini biliyorsak yapılabilir. Ayrıca sadece yüzünüzdeki değil vücudunuzun herhangi bir yerindeki sivilcelere %100 doğal Aloe Vera Jölesi kullanabilirsiniz.

Aloe Vera ve CiltYine hatırlatalım Aloe Vera sadece sivilceli ya da sorunlu ciltler için kullanılmak zorunda değildir. Pek çok insan artık kozmetik kimyasal nemlendiriciler yerine evde kendi esans yağları ve aloe vera jölesi ile kendi doğal zararsız nemlendirici kremlerini yapmaktadırlar. Banyoda örneğin duş jeli yerine bir yaprak Aloe’den alınmış jöleyi vücudunuza sürüp 5-6 dakika sonra durularsanız teninizdeki farka inanamayabilirsiniz. Cildinizin daha fazla neme ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız bu bekleme süresini uzatabilirsiniz de. Aloe vera’nın kullanım amaçları o kadar çoktur ki, örneğin tıraş köpüğü kullanmak yerine Aloe Vera jölesi kullanıp ciltlerinde tahriş sorunundan kurtulan pek çok insan varken hala daha ısrarla kimyasal gaz ve metallerle dolu tıraş kremi kullanmaya ne gerek var? Doğa bize sağlıkta kalalım diye pek çok alternatif sunmuş zaten, yeter ki değerlendirmeyi bilelim, araştırıp öğrenelim.

Bebeklerin popo pişiklerinde Aloe Vera jölesi ya da saf Hindistan cevizi yağı kullanan ebeveynler sonuçtan memnunken siz neden olmayasınız? Neden minicik yaşta bebeğinizin cildine petrol bazlı vazelinler kullanmak zorunda kalasınız? Biraz farklı düşünmeye başlarsak hemen her gün koşullandırıldığımız kalıplardan sıyrılıp sağlığımızın kontrolünü elimize alabiliriz.

Saf Aloe Vera İyileştirici KremiEgzama ya da halk arasında mayasıl olarak bilinen rahatsızlık için kuru cilde günde 3 kez sürerseniz 1 ay içinde olumlu sonuç alma ihtimaliniz yüksektir. Cilt kanserinden etkilenmiş bölgelere Aloe Vera jölesinin 3 ay boyunca tatbik edilmesi durumunda olumlu sonuçlar alındığına dair klinik çalışmalar da vardır.

Melazma, yani ciltteki belli bölgelerde renk değişikliği, renk koyuluğu gibi şikayetlerde de sabah ve akşam günde iki kere olmak üzere Aloe Vera Jölesi tatbik etmenin yine cildi eski rengine döndürdüğü görülmüştür.

Aloe Vera kullanırken nelere dikkat edelim?

Aloe Vera SuyuAloe Vera sadece jölesinden değil suyundan da faydalanılan bir bitkidir. Suyunun laksatif, enerji verici, mide ekşimesini önleyici özelliği de vardır ancak bazı durumlarda kramplara neden olacağı için bazı bağırsak sorunu yaşayan hastaların ve özellikle de hamile bayanların bu konuda daha da dikkatli olmaları gerekmektedir. Ayrıca kan şekerini düşürebildiği için aloe vera suyu içmek hali hazırda düşük kan şekeri olanlar için doğru bir tercih değildir. Aloe Vera östrojen benzeri kimyasallar taşıdığı için benzer diğer tedavilerle de etkileşime gireceğini bilmekte ve dikkate almakta yine fayda vardır.

 

This entry was posted in Şifalı Bitki Kürleri and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply