Alteratif – Kan Temizleyeci Özellikte Bitkiler Hangileridir?

901749586Alteratif özelliklere sahip olan bitkiler temel olarak kan temizleme amacıyla kullandığımız bitkilerdir. Bu gruptaki bitkiler 2 – 16 aylık bir zaman dilimde kesintisiz uygulandıklarında ancak etkisini gösterir. Alteratif bitkilerin, vücuttan toksinlerin atılımını sağlamak için belli organlar üzerinde daha kesin etki ettiğini bildiğimiz bitkilerle birlikte kullanımları daha yaygındır. Bu şekilde kişiye özel hazırlanmış sinerjistik formüller bitkilerin alteratif özelliğini artırıp, arınması gereken organları uyarmakta da etkilidir. Böbrekler, akciğerler, karaciğer, bağırsak ve lenf sistemi gibi kanı temizlemekle görevli olan eliminasyon organlarımızı uyarmak, güçlendirmek ve düzenlemek alternatif bitkilerin yardımıyla gerçekleşir. Alteratif bitkiler akut veya kronik hastalıklar sonrası nekahet döneminde de aynı amaçla kullanılır.

Holistik yaklaşımla bakıldığında her zaman için belirtilerin sebebini bulmak en önemli konudur. Fitoterapi, semptomları hafifletmeye yönelmek yerine sorunun ana kaynağına odaklanır. Altta yatan sorun doğru şekilde ele alınmazsa siz semptomları bir şekilde ortadan kaldırsanız bile o sorun devam ettiği sürece başka bir şekilde başka semptomlarla karşınıza çıkmaya devam eder. Yani bir fitoterapiste cilt sorununuzdan bahsettiğinizde size kremle birlikte içinde alteratif bitkilerin de olduğu karaciğerlerinizi temizleyecek bir tentür vermesi de çok olağandır.

Bitkisel bir formül oluştururken her şeyden önce anlamamız gereken bazı bitkilerin birbiri ile daha uyumlu hareket ettiğidir. Örneğin alteratif kan temizleyici bitkiler kendilerinden daha yoğun ve uyarıcı özellikte bitkilerle (zencefil, ginseng, Alman papatyası, çördük, biberiye, nane, kekik, limon, soğan, civan perçemi, dereotu gibi) birleştiklerinde sinerjistik olarak etkileri tek başlarına olduğundan daha fazladır ve formüllerde genellikle birlikte kullanılırlar.

En Bilindik Alteratif Bitkilerden Bazıları:

  • Plantain – Sinir Otu – Plantago major / Plantago lanceolata 
  • Red Clover – Kızıl Yonca – Trifolium pratense
  • Burdock – Dulavrat Otu – Arctium lappa
  • Yellow Dock – Labada/Evelik – Rumex crispus
  • Garlic – Sarımsak – Allium sativum 
  • Dandelion – Karahindiba – Taraxacum officinale

Doktorunuza danışıp bu bitkilerin hafif çaylarını belki günlük beslenmenize katarak veya arada sırada sağlık durumunuza uygun kürleri uygulayarak siz de zaman zaman alteratif bitkilerin kan temizleme ve arındırma özelliğinden faydalanabilirsiniz. Unutmayalım ki kanın temiz kalması yaşamsaldır ve optimum sağlık için hayati önemdedir.

 

This entry was posted in Genel and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply