Beyazlayan Saçları Kendi Rengine Döndürmek Mümkün!

images (4)Günümüz beslenme alışkanlıklarının sağlığımız üzerindeki olumsuz etkilerinden biri hatta belki de hiç aklınıza gelmeyecek olanı erken yaşta saçların beyazlamasıdır. Saçımıza renk veren pigmentlerin oluşumundan malanosit adı verilen hücreler sorumludur. Melanosit hücrelerindeki fonksiyon bozuklukları da saçların rengini kaybetmesine yol açar. Bu durum genelde yaşlılıkla ilişkilendirilse de esas nedeni sağlıksız beslenme sonucu oluşan vitamin ve mineral eksilikleridir. Bu eksikliklere günümüz yaşam koşullarındaki stres, yaygın sigara kullanımı, tiroid bozuklukları gibi sebepler de eklenince saçın erken beyazlaması çok sık karşılaşılan bir durum oldu. Bugün 70-80 yaşında olup saçlarında tek tel beyaz saçı olmayan insanlar olması da zaten yaşın tek başına saçın beyazlamasında etken olmadığının kanıtı bence. Yaşla birlikte vucudun vitamin ve mineral rezervleri de biyoyararlılıkları da azalmaya başladığı için genelde saçların beyazlaması bu döneme denk gelmektedir.

Saçın erken beyazlaması genetik de olabilir dediğinizi duyar gibiyim. Elbette beslenmek ya da genel anlamda yemek kültürü aile içindeki bireylerde birbirine benzer olduğu için anne babası birtakım vitaminleri eksik almış ve kendisi de aynı davranışı sürdüren insanlarda saç dökülmesi ya da erken beyazlaması gibi beslenmeyle ilintili sorunların çıkması doğaldır ve genetic olduğu da düşünülebilir. Çalışmalar göstermiştir ki bazı epigenetic reaksiyonlar nesillere aktarıldıkları gibi aynı zamanda çoğalmışlar da. İyi bir epigenetik bakım ile kendi genlerimizin davranışını olumlu yönde değiştirmek, gelecek nesillere de sağlıklı genleri miras bırakmak elimizde. Yaptığımız yaşamsal tercihler genetik kodlamamızı da değiştirir ve elbette gelecek nesillere de aynı genetik bilgiyi aktarır. Yani anlayacağınız evlatlarımıza ve onların da evlatlarına sağlıklı bir genetik kodlama bırakmak bizim yaşam tercihlerimizle belirleniyor.

Peki ya beyazlayan saçların nedeni kafa derisindeki mantar ya da mayasıl olabilir mi? Mantarın melanin yiyerek çoğaldığını, ve melanin düşüklüğünün de saç beyazlamasına neden olduğunu söylersek sorunun cevabını kısaca vermiş oluruz. Az sonra önereceğim C Vitamini ve bakırın anti-mayasıl özelliği de saçın renginin geri kazanımında etken olma sebeplerinden biridir. Melanin demişken B6 Vitamininin Melanin üretiminde etken olması yine saçların renk kazanmasında kullanılma nedenlerinden biridir.

Günlük beslenmemizdeki protein eksikliğinin de saçın rengini kaybetmesine neden olabileceği yönünde çalışmalar var. Cornell University Profesörü Dr. Martha Stipanuk, beslenmedeki protein eksikliğinin etkilerini araştırmış ve günlük protein kaynaklı olan kalorilerin %7 veya altında olması durumunda saç pigmentesyanonunda olumsuz etkilerin  görüleceğini, saçın rengini kaybetmete başlayacağını belirtmiştir.

Erken saç beyazlaması ile ilgili klinik gözlemlerde ve saç analizlerinde en sık karşılaşılan durum manganez, bakır eksikliği ile birlikte başta C Vitamini ve B Komplex Vitaminler olmakla birlikte E Vitamini eksikliğide yine önemli etkendir. Bunun yanı sıra sık karşılaşılmamakla birlikte, Molibden (Antioksaidant), çinko, lityum, boron ve iyot eksiklikleri de saçların erken beyazlamasında etkili olabilmektedir. Eğer saçlarınızın erken yaşta beyazlamasından şikayetçi iseniz en sağlıklı yöntem önce bir saç analizi yaptırıp normların altında çıkan vitamin ve mineralleri belirleyip ona göre beslenme alışkanlıkları ve alınacak takviyeleri belirlemektir.

Saçların beyazlaması için pek çok sebep var anlaşılacağı gibi fakat bir kere beyazladığı zaman artık geri dönüşü yoktur inancı, doğal holistik tedavi veren pek çok doktor tarafından yıkıldı çoktan. Yukarıda yazdığımız vitamin ve mineral eksikliklerini geri döndürmek yine bizim elimizde. Saçlarımızı eski rengine kavuşturmak için günlük beslenmemize eklememiz gereken bir kaç besin ile saçlarınızı eski güzelliğine kavuşturabilirsiniz.

Günlük Protokol neler içermelidir diyenler için:

blackstrap_molasses-458x326Şeker Melası: Şeker kamışının 3 kez kaynatılması sonucu oluşan pekmeze melas denir. Manganez ve bakır ihtiyacı için beyazlayan saçları kendi rengine döndürmekte en faydalı olan besin şeker melasıdır. Günde 10gr kadar bolca su ile ve aç karnına tüketilmelidir.  (Diyabet hastaları kullanmadan önce mutlaka hekim onayı alın)

Sodyum Askorbat – C Vitamini: Eğer besinler içinde bir süper kahraman seçmemimages (5) gerekseydi C Vitamini kesinlikle listede olurdu. C Vitamini sağlık üzerindeki tartışılmaz faydaları yanı sıra güzellik için de en gerekli vitaminlerden biridir. Sağlıklı saç ve saç derisi için en gerekli vitaminlerden biri C Vitaminidir demek abartılı bir söylem olmaz. Yabanmersini, kivi, ıspanak, portakal, limon, brokoli, domates, çilek, yeşil biber bir çırpıda akla gelen yoğun C Vitamini içeriği sayesinde sağlık adına sofranızda mutlaka olması gereken süper besinlerdendir. Manganez, demir ve bakır kullanımını ve biyoyararlılığını arttırmak için vücudun C Vitamini (Sodyum Askorbat) seviyesinin yüksek olması gerekir. Sodyum Askorbat, asitsiz bir C Vitamini kaynağıdır, Ph seviyesi nötr olan sodyum askorbat, C Vitamininin de daha verimli emilimi için önemlidir. Saç rengini geri döndürmekte olmazsa olmazdır. Saçların eski rengine dönmesi amaçlı haftanın 4-5 günü, günde 3-4 defa olmak üzere 1000mg’lık dozda alınabilir. Toz halinde olanları tercih edilirse emilimi daha kolay olacaktır. Ayrıca saç beyazlığı mayasıl sebepli ise mantarın temizlenmesine de yardımcı olur.

B Kompleks Vitaminler: Haftada 2-3 kez alınmalıdır. C Vitamini almadığınız günlere denk getirmeniz B 12 Vitaminin emilimi için daha uygundur.

Rüşeym: 20 gr dan fazla olmak kaydıyla makul ölçülerde istediğiniz kadar alabilirsiniz genelde sağlık için çok faydalıdır.

cocoaKakao: Hergün saf kakao tüketmek de yine yüksek bakır ve C Vitamini içeriği nedeniyle faydalıdır. İçeceklerinize karıştırmak suretiyle günde 2-3 kaşık kadar tüketebilirsiniz. Aslına bakacak olursanız şebeke sularında bazı bölgelerde zaten bakır olabiliyor. Şebeke suyundaki bakır miktarını biliyorsanız alacağınız takviyeyi ona göre de ayarlayabilirsiniz. Şebeke suyu demişken sulara eklenen florür ve klor un saçınıza ve cildinize zararlarını hatırlayıp belki duşunuza bir filtre koymayı düşünebilirsiniz.

Çinko Glukomat: Muhtemel bakır ve çinko dengesizliğini önleyebilmek için de iki haftada bir 50mg Çinko Glukomat takviyesi almak yeterli olacaktır.

Tekrar hatırlatmak isterim, bu reçete saçların rengini geri döndürmek için nispeten yoğunlaştırılmış bir kürdür. Saçlarınızda beyaz yoksa bu reçeteyi beyaz çıkmaması için uygulamanıza gerek yoktur, genel anlamda burda bahsi geçen vitamin ve minerallerce zengin gıdalarla beslenmeniz saçlarınızın erken beyazlamaması için yeterli olacaktır. 

Tüm bunların yanı sıra kullandığınız şampuan mutlaka doğal ve SLS içermeyen, sentetik içermeyen doğal bitkisel şampuan olsun ve mümkün mertebe saç kurutma makineleri, kimyasal jöle ve spreyler ve kimyevi içerikli saç boyalarından uzak durmalı bunların yerine hep doğal alternatiflerini saçlarla ve kafa derisiyle ilgili her sorunda en temel unsurlardır.

Minerallerin vücut tarafından emilimi genellikle çok zordur. Bir bardak suya mineral tabletini koyup 15 dakika bekleseniz genellikle erimediğini dahi görebilirsiniz.Tablet şeklinde almak toz şeklinde olanları tercih etmek ya da havanda döverek kullanmak bu anlamda daha iyi bir yöntem olabilir.

downloadSaçlarımın rengi ne kadar zamanda geri gelir diye soranlar olacak şimdi. Bu gibi doğal tedavilerde istikrar ve tüm vitamin ve minerallerin vücutta birikimini sağlamak en önemli unsurdur. Hatırlarsanız saçlarınızın beyazlaması bir süreçti, vücudunuzdaki vitamin ve mineraller bir gecede tükenmedi azalarak zaman içinde yanlış beslenme ve alışkanlıklar sonucu eksildi. Saçlarınızdaki beyaz oranı, vücudunuzun mineral ve vitamin birikimi, emilim seviyesi hepsi iyileşme zamanında etkisi olan faktörler. Genellikle 3-6 ay içinde olumlu sonuçlar görülmeye başlanacaktır, beyaz saçların kendi rengine tamamen dönmesi ise 12-18 ay alabilir. İstikrarlı olmak ve günlük sağlıklı beslenmekten ödün vermemek gerekmektedir.

Bu arada rafine beyaz şeker ve mısır şerbetlerini kesinlikle beslenmenizden uzat tutun. Şekerlerin genelde zararlarından çokca bahsediyoruz  bir yandan vücdunuza vitamin ve mineral yüklerken bir yandan da mısır şerbeti ve şeker tüketerek bunların silip süpürülmesine izin vermeyin.

Low_Sodium_FoodsYine hatırlatmak isterim ki uygun bir besin ve ihtiyac duyulan takviye matriksi olmadan tek başına kürler uygulanarak güzellik ve sağlık adına olumlu sonuçlar beklemek hayal perestlik olur. Neden eskiden saçtaki beyazlar genelde yaşlılarda çıkardı da gençlerde sıkça karşılaşılmazdı bu sorunla. Doğal sağlıklı beslenen, rafine gıda, hazır gıda, mısır şerbeti bilmezdi anneanneler gençliğinde. Suya florür katılmazdı, çeşit çeşit SLSli Parapenli çampuanlar kullanmazlardı. Mis gibi halis zeytinyağ sabunları vardı saçlarını yıkadıkları. Jöleler, spreyler, türlü türlü kimyasal boyalar sürmezlerdi. En iyi boyaları kına, en güzel jöleleri limon suyu idi. Hangi sağlık sorunundan güzellik sorunundan şikayet ediyorsak aslında günlük tercihlerimizle şikayet ettiğimiz durumu kendimize buyur eden biziz kabul edin. Piyasada pek çok hazır ürün de var elbet, saçı uzatmaktan, dökülmesini durdurmaktan ya da rengini geri vermeye kadar iddialarla dolu pek çok kimyasal ile işlenmiş ve olmadık fiyatlara satılan pek çok üründen hiç birine itibar etmeyin bence.

En güzel şampuan da, jöle de, nemlendirici de hepsi doğada. Çok daha uygun fiyata çok daha sağlıklı olmak elimizde !

 

This entry was posted in Doğal Güzellik ve Bakım Reçeteleri, Genel and tagged , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Beyazlayan Saçları Kendi Rengine Döndürmek Mümkün!

  1. Twitter’dan Sevgili @MediumTedora saçların rengini geri kazanmak için Moringa (Moringa Oleifera) Tozunu önermiştir. İçeriğindeki potasyum, magnezyum, demir, B ve C Vitamini zenginliğine bakınca saçı eski rengine kavuşturmasına hiç de şaşırmamak gerek. Hergün yiyecek, içeceklerle 1 kaşık alınabilir.

Leave a Reply