Biber Gazı Etkisini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Bu konuyu yazacağım aklıma hiç gelmemişti dostlar ancak memlekette yaşananlar neticesi ihtiyaç hasıl oldu ve biber gazı zehirlenmesinde neler yapılabileceğini paylaşmak da elzem oldu. Lafı az icraatı bol olsun bu yazı sizce de uygunsa.

  1. Gözlerinizi ovuşturmayın ve sprey gelen yerlere dokunmamaya dikkat edin, biber gazı yağ bazlı olduğu için bu sadece spreyi daha fazla dağıtmaya yarar.
  2. Gözlerinize sprey geldiyse süt ile yıkayın. Sütün içince çok az miktarda karbonat (sodyum bikarbonat) ve bal olması etkisini arttırır. Suyla yıkamayın zira biber gazındaki yağda etki etmesi için 30 dakika boyunca yıkamanız gerekir, süt daha hızlı etki eder. 
  3. Suyla yıkamak yerine imkan varsa gözlerinizi su dolu bir kaba batırıp hızlı hızlı suyun içinde gözlerinizi kırpın. (Suyla ovuşturmayın aynı etkiyi yapmaz)
  4. Ağzınızı bol suyla çalkalayın ve bir bardak süt için, ya da yoğurt ayran el altında ne bulabiliyorsanız. Süt ile gargara da yapabilirsiniz.
  5. Eğer cildinize temas ettiyse sabunlu su ile yıkamak ve bir kaç kez tekrarlamak yetecektir. Sonra da üstüne bal sürebilirsiniz.
  6. Limon veya sirke yağı çözeceği için cilt için uygundur ancak yanık olacak kadar tazyikli isabet aldıysanız canınızı yakabilir mutlaka üstüne bal sürülmelidir.
  7. Biberin aktif maddesi Kapsikum, o da yağda çözünen bir maddedir. Dolayısıyla cildinize temas eden yere yağ sürebilirsiniz. Zeytinyağ ya da herhangi bir sıvı yağ seyreltip etkisini azaltacaktır.
  8. Gazdan dolayı solunum sorunu yaşayanlar burunlarına karbonatlı su çekerek burunlarındaki ince kıllara yapışan kapsikumlu yağı temizleyebilirler.

Öncelikle tedbir alın, iş gözlükleri, ağız ve burun maskeleri artık pek çok mağazadan temin edilebiliyor. Gaza maruz kaldığınızda bunları nerden bulalım demeyin, organize, planlı davranın. Yanınızda, çantanızda, cebinizde minik bir şişede en azından karbonatlı su karışımı taşıyabilirsiniz. 

Bir daha böyle yazıların yazılmasını gerektirmeyecek aydınlık günleriniz olsun.

This entry was posted in Alternatif Tedaviler, Genel and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply