BİTKİSEL YAĞLAR – 1 (A-Ç)

ACI BADEM YAĞI
Acı Badem - Bitter Almond
Bitter Almond Oil
Bedenin ve zihnin yorgunluğunu giderir. Kabızlık gidermeye yardımcı olur. Böbrek ve akciğer hastalarına faydalıdır. Göğsü yumuşatır, öksürük kesicidir. Cilt bakımında da kullanılır.

ACI ELMA (ADAÇAYI) YAĞI
Adaçayı - Sage
Sage Oil
Gaz söktürücü, ter kesici, idrar arttırıcı etkileri vardır. Yara iyi edici ve antiseptik olarak kullanılmaktadır. Bebekler için gaz gidericidir. Ayrıca bronşit astım ve bayanlarda adet düzensizliğinde kullanılır.

ALABALlK YAĞI
Alabalık - Trout
Trout Oil

Romatizma ve bel ağrılarına iyi gelir. Bel fıtığı ve kas (adale) ağrılarına faydalıdır. Kas gevşetici, kireçlenmeler ve mafsal ağrılarına faydalıdır.

ALVİN OZON YAĞI
Alvine Ozon Yağı - Ozone Oil
Ozone Oil
Ozon yağı, cilt yenilenmesi ve genç görünüm için deri ve hücre canlandırılması, kırışıkların giderilmesi, sivilce lekeleri, güneş lekeleri, saç derisi hastalıkları, saç dökülmesi, selülit, bölgesel incelme doğum çatlakları, cilt ve tırnak mantarlarının tedavisi, uçuk tedavisi, hemoroit tedavisi gibi sayısız kullanıma uygundur.

Ozon yağı özellikle cilt hastalıklarında hem tedavi etme hızı hem de hiçbir yan etkisi olmamasından dolayı en çok tercih edilen üründür. Sağlıkla parlayan, bebeksi bir cilde sahip olmanız Ozon Yağı ile mümkün.

ANASON YAĞI
anason - anise
Anise Oil
Gaz söktürücü, midede hazımsızlık, şişkinlik gaz giderici ve iştah açıcı, anne sülünü arttırıcı, selülit tedavisinde ve uyku verici olarak kullanılır. Çocuklarda karın ve topuk bölgelerine seyreltilerek sürülür.

ARGAN YAĞI
argan yağı
Argan Oil
Kırışıklıkları gidermede yardımcıdır ve cildi besler. Cildin sıkıştırılmasında etken yardımcı görevi görür. Çatlakları önlemede yardımcı olur. Güneş yanıklarından sonra cildi yenilemede ve onarmada yardımcı olur.

ARDIÇ YAĞI
Ardıç yemişi - juniper-berry
Juniper Oil
İdrar söktürücü, iştah açıcı, mide ağrısı, boğaz iltihabı, saç dökülmesinde ve kandaki şeker miktarının düşürülmesinde, deri hastalıklarında, selülit tedavisinde, ayrıca romatizma ve kramplarda da kullanılmaktadır. Egzama ve selülite faydalıdır.

 ASPİR YAĞI
Aspir - safflowerSafflower Oil
Vücutta biriken fazla yağı eriterek kilo vermeyi kolaylaştırdığı gibi yağ dokusunun enerjiye ve kas dokusuna dönüşmesine de katkıda bulunur. Ayrıca, kas dokusunu ve kütlesini koruyucu ve yağlanmanın etkilerini azaltıcıdır. Romatizma olan bölgeye sürülürse romatizma ağrılarını hafifletir.

ATKESTANESİ YAĞI
Atkestanesi -  horse chestnutChestnut Oil
Varis ve basura iyi gelir, romatizmalı ağrıları ve güneş lekelerini gidermeye yardımcı olur. Kılcal damarların yapısını koruyarak, pürüzsüz bir tene sahip olmayı sağlar. Atkestanesi özünün merhem, tentür veya jel haline getirilmiş türlerini cilde sürerek kullanmak, varis ve romatizmalı hastalıklar haricinde, bacaklardaki ağrı, yorgunluk, kaşıntı ve darbe sonucu oluşan şişliklere de iyi gelir.

AVOKADO YAĞI
Avokado - avocadoAvocado Oil

Cilt nemlendirici, cildi yumuşatıcı, kas gevşetici ve selülitte kullanılır. Böbrek taşı sökmeye yardımcı olur.

AYNI SEFA YAĞI
Aynı sefa - Marigold
Marigold Oil
Bakterilere ve virüslere karşı oldukça etkilidir. Yaraların temizlenmesini ve daha çabuk kapanmasını sağlar. Daha küçük aknelerin kapanmasına yardımcı olur. Cildi besler kurumasını ve çatlamasını önler. Kan dolaşımı sorunları ve adet ağrılarına iyi gelir. Regl düzensizliğine karşı kullanılır.

BERGAMUT YAĞI
bergamotBergamot Oil
Stres ve yorgunluk giderici ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiricidir. Egzama tedavisinde de kullanılır. İştah arttırıcı ve safra söktürücü etkisi vardır. Ayrıca çayda lezzet ve koku verici olarak kullanılır.

BİBERİYE YAĞI
Biberiye - Rosemary
Rosemary Oil
İdrar söktürür, gaz giderir, kan dolaşımını arttırır, bronşite ve sinüzite, sarılık ve karaciğer enzimlerini düzenlemede kullanılır. Uykusuzluğu ve sinir sistemini düzenler. Saç dökülmesi ve kepeğe karşı faydalıdır. Yağ çözücüdür. Kolesterolü düzenlemeye yardımcı olur.

BUĞDAY YAĞI
Buğday - Wheat
Wheat Oil
Hücreleri yenileyici, selülit için, yanık, yara ve diğer cilt problemlerinde, kırışıklarda da etkili olarak kullanılır. Ayrıca hassas ve yıpranmış saçlar için faydalıdır. Cilt lekeleri güneş lekeleri ve doğum lekelerini gidermeye yardımcı olur.

CEVİZ YAĞI
Ceviz - Walnut
Walnut Oil
Kuru ciltlerde yumuşatıcı ve besleyici etkiye sahiptir. Doğal nemlendiricidir. Saç diplerini ve saçları besler. Ayrıca romatizmaya iyi gelir. Güneşte bronzlaştırıcı olarak kullanılır.

ÇAM TEREBENTİN YAĞI
Çam - Pine
Pine Oil

Saçı besler, dökülmeyi önler, kepeğin giderilmesini sağlar ve saçı kuvvetlendirir. Saç diplerinde mikro organizmaların oluşumunu engeller.

HİNT DEFNESİ – ÇAY AĞACI YAĞI
Çay ağacı - Tea tree
Tea Tree Oil
Saç dökülmesine neden olan bakteri ve miteleri öldürür. Sivilce ve akne tedavisinde çok etkilidir. Cilt bakımında da kullanılır. Mantar ve virüslere karşıda etkilidir.

ÇEMEN YAĞI
Çemen - Fenugreek seed
Fenugreek Seed Oil
Cinsel gücü artırıcı etkisi vardır. Metabolizmayı güçlendirir. Balgam söktürür. Ayrıca siyatik, romatizma gibi şikâyetlerde susam yağı ile karıştırılarak masaj yağı olarak kullanılır. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

ÇİLEK YAĞI
Çilek - Strawberry
Strawberry Oil

Cildi sıkılaştırıcı, besleyici ve gözenekleri sıkılaştırıcıdır. Pasta – Kek Esansı ve koku için kullanılır.

ÇÖREKOTU YAĞI
Çörekotu - Black cumin
Black Cumin Oil
İdrar ve süt artırıcı, iştah açıcı, adet söktürücü etkilere sahiptir. Ayrıca astım, şeker, romatizma tedavisinde ve grip döneminde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun dirençli tutulmasını sağlar. Hemoroide faydalıdır, saçı besler dökülmesini önler. Yemeklere lezzet verir.

ÇİN YAĞI – NANE YAĞI
Çin yağı - peppermint leaves
Peppermint Oil
Migren ve baş ağrısı başta olmak üzere diş ve dişeti rahatsızlıkları, üst solunum yolu hastalıkları, grip, nezle, öksürük, burun tıkanmaları, ses bozukluğu gibi durumlarda yardımcı olabilir. Sivilceli ciltler ve yağlı saçlar için sıklıkla tavsiye edilir.


ÇUHA ÇİÇEĞİ YAĞI
Çuha Çiçeği - Primrose
Prime Rose Oil
Kalp, dolaşım, deri ve savunma sisteminde etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bayanların özel günlerindeki baş ve karın ağrılarının giderilmesine yardımcı olur. Adet düzensizliklerinin giderilmesinde faydalıdır. Menopoz semptomlarını azaltıcı etkisi vardır. Egzama ve sedef hastalarının ciltlerini sağlıklı bir görünüme kavuşturmaya yardımcı olabilir. MS hastalığında bilinen en iyi bitkisel üründür.

BİTKİSEL YAĞLAR – 1 (A-Ç) | 2 (D-K) | 3 (L-R) | 4 (S-Z)

This entry was posted in Bitkisel Yağlar and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply