BİTKİSEL YAĞLAR – 4 (S-Z)

SANDAL AĞACI YAĞI
sandal ağacı
Sandalwood Oil
Çatlamış ve yıpranmış ciltlerde kullanılır. Antiseptik, rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkileri vardır. Afrodizyaktır. Aromaterapide, uykusuzluk, stres, gerginlik, depresyon gibi durumlarda kullanılır.

 

SARIMSAK YAĞI
sarımsakGarlic Oil
Mikrop öldürücüdür. Yüksek tansiyonu düşürür. İştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Kabızlığı giderir. Kanı temizler, kalp adalesini kuvvetlendirir. Siyatik varis, romatizma, mafsal iltihaplarına faydalıdır. Ayrıca saç uzamasını sağlar dökülmesini önler. Saçkıran hastalığına iyi gelir. Tansiyon dengeleyicidir. Güçlü bir anti-fungal yani mantar savaşçısıdır.

 

SUSAM YAĞI
Susam-yağıSesame Oil
Dahilen müshil, haricen ise özellikle kuru ciltlere, kirpik, kaş ve saçlara rahatlıkla kullanılır. Saç kırılmalarını önler. Şeker hastalığında da kullanılmaktadır. Yanıklarda iyileştirici özelliği vardır. Her cilt tipine uygundur. Yemeklere lezzet verir. Romatizma ve selülit içinde faydalıdır.

 

SARI SABIR YAĞI 
Sarısabır - Aloe veraAloe Vera Oil
Yara ve yanıklarda tedavi edici özelliğe sahiptir. Derideki kuruluğu giderip cildi nemlendirir, tahriş olmuş ciltlere canlılık, yumuşaklık verir ve cildi dış etkenlerden korur. Kan dolaşımını hızlandırıcı, cildin nem dengesini düzenleyici özelliklerinden dolayı alerjik, kuru ciltlere ve güneş yanığında faydalıdır. Aloe Vera hakkındaki detaylı bilgiler içeren yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

SOYA YAĞI
Soya - SoybeanSoybean Oil
Soya yağının içeriğinde Lesitin mevcuttur. Lesitin’in, doğal yoldan alındığında, vücut direncinin arttırılması, sinir ileti bozukluğu gibi durumlarda beyin ve sinir sisteminin desteklenmesi, ayrıca karaciğer sirozunda da karaciğeri onarıcı yararları olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Karaciğer hücrelerini onarıcıdır. Alkol kullanımına, toksinlere veya virüslere bağlı olarak ortaya çıkan karaciğer yağlanması ve karaciğer yorgunluğu gibi belirtileri giderici özelliğe sahiptir. Doku yenileyici özellikte olması nedeniyle cilt üzerinde olumlu etkileri gözlenmektedir. Son yıllarda başgösteren aşırı yoğun soya lesitini talebi beraberinde bir takım sorunlar da getirmiştir. Kullandığınız soyal lesitininin organik olmasına çok dikkat etmenizi aksi halde lesitini başka kaynaklardan almanızı öneririm.

 

SEDİR YAĞI – DAĞ SELVİSİ YAĞI
Sedir ağacı - CedarCedar Oil
Saç dökülmesi ve kepeklenmeyi önlemede faydalıdır. Egzama gibi hastalıklara faydalı olabilir. Yağlı ciltlerde ve sivilcelerde kullanılır.

 

ŞEFTALİ YAĞI
ŞeftaliPeach Oil
Cilt bakımında peeling yapmak için kullanılır. Cildi nemlendirir ve canlılık verir. Aroma terapik etkisiyle dinlendirir ve güzel koku verir.

 

TATLI BADEM YAĞI
Tatlı bademSweet Almond Oil
Kuru ve çatlak ciltleri çok olumlu etkiler ve pürüzleri giderir. Ayrıca saç besleyici olup saç dökülmesini önler. Her cilde, özellikle hassas ve kuru ciltlere uygulanabilir.

 

TATLI ELMA YAĞI
elmaSweet Apple Oil
Kuru ve çatlak cilt kadar yağlı ve sivilceli cildin bakımında da başarılıdır. Saçlarda yumuşaklık ve parlaklık sağlar. Gaz giderici etkisi vardır. Ayrıca pasta yapımında esans olarak kullanılır.

 

TARÇIN YAĞI
tarçınCinnamon Oil
Kan şekerini düşürür. Romatizmal ağrılara faydalıdır. Bağırsakları düzenler Hazmı kolaylaştırır, ağrıları dindirir, mide kramplarını giderir. Cinsel gücü artırır.

 

ÜZÜM ÇEKİRDEGİ YAĞI
üzüm-çekirdeğiGrape Seed Oil
Doğal antioksidandır. Yaşlanma etkilerini geciktirir, cilde canlılık ve güzellik verir. Kansere karşı faydalıdır. Yüksek oranda E vitamini, mineral, protein içermektedir.

 

VANİLYA YAĞI
vanilyaVanilla Oil
Mideyi uyarıcı ve cinsel gücü arttırıcı özelliğe sahiptir. Bu etkileri merkezi sinir sistemini uyarması sonucu meydana gelmektedir, pastalara esans olarak kullanılır.

 

YASEMİN YAĞI
yasemin
Jasmine Oil
Cildi besleyici ve selülit giderici olarak kullanılır. Cildi sıkılaştırıcı olarak da kullanılır. Stres, sinir yatıştırıcı ve dinlendirici olarak eklendiği banyo suyu teskin edici özelliğe sahiptir.

 

YER FISTIĞI YAĞI
yerfıstığıPeanut Oil
Kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Başta meme, prostat ve kalın bağırsak kanseri olmak üzere kansere karşı koruyucudur. Bağışıklık sistemini destekler. Kandaki şeker oranını ayarladığı için şeker hastalarına faydalıdır. Yerfıstığı yağı kabızlığa da iyi gelir. Gastrit, mide yanması ve ekşimesi şikâyetlerini azaltır.

 

YEŞİL ÇAY YAĞI
yeşil çayGreen Tea Oil
Zayıflamaya yardımcı, antioksidan, Anti-Aging, yaşlanma etkilerini geciktirmeye yardımcı olur.

Cilt bakımında etkilidir. Ayak ve tırnak bakımında yararlıdır. Adale ağrılarında kullanıldığı da bilinmektedir.

 

YLANG YLANG YAĞI
ylang-ylangYlang Ylang Oil
Saç bakımında çok etkilidir. Cinsel isteği yükseltir. Anti depresan olan Ylang Ylang yağı kas gevşetici, hücre yenileyici etkilere sahiptir.

 

ZAMBAK YAĞI
zambakLily Dil
Vücut ağrılarını dindirir. Romatizma ağrılarına etkilidir. Selülit tedavisinde kullanılır. Koku olarak parfümeri sanayinde kullanılır.

 

ZENCEFİL YAĞI
zencefilGinger Oil
Buhar terapisi, soğuk algınlıkları, nezle, bulantı, halsizlik durumlarında etkilidir. Masaj yağlarında veya banyoda kullanıldığında romatizma, eklem ve adale ağrılarında, kan dolaşımının zayıf olduğu bölgelerde faydalıdır. Ayrıca dâhilen yatıştırıcı ve gaz söktürücü etkilere sahiptir.

 

ZEYTİN YAĞI
zeytinyağıOlive Oil
Saç ve cildi besler, saç diplerini güçlendirir. Cildi canlandırır. Adale tutulmalarında kullanılır. Kalp sağlığına faydalıdır. Damar sertliğini giderir. Bağırsakları çalıştırır.

BİTKİSEL YAĞLAR – 1 (A-Ç) | 2 (D-K) 3 (L-R) | 4 (S-Z)

This entry was posted in Bitkisel Yağlar and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply