Brokoli, Karalahana ve Turp yiyerek sağlıklı kilo verin…

cruciferous-vegetablesYazının başlığı sizi şaşırttı değil mi? Brokoli, karalahana gibi turpgiller familyası sebzelerinin kanserden korunmakta etkili olduğun sıkça duydunuz. Kalp rahatsızlıklarına karşı da koruyucu kalkan olduklarını biliyorsunuz. Ancak “kilo vermek de nasıl olacak ki?” dediğinizi duyuyorum sanki. 

Başta akciğer, prostat, bağırsak ve göğüs kanseri gibi kanser türlerinde turpgiller familyasına ait sebzelerin hem önleyici hem de tedavi edici özelliği olduğunu artık bilim dünyası çok uzun zamandır kanıtlamış durumda. İngiltere’de son zamanlarda yapılan bir çalışma turpgiller familyasına ait sebzelerin hem kanser hem de kalp hastalıklarını önlemekte etkili olduğunu gösteriyor. [1]  Elbette büyük ilaç firmaları kârlarından feragat edip bu çalışmaları desteklemiyorlar. Zira kanser tedavisi sektörün en çok kazandıran kalemlerinden biri. İlaç firmaları bizleri sadece müşteri olarak görüyor hatta maalesef pek çok hekim de öyle. Neyse bunları zaten artık çok söyledik çok yazdık biz konumuza dönelim.

house-cleaningBu gün çevremiz eskiden olduğu kadar sağlıklı değil. İçtiğimiz su, soluduğumuz hava, soframızdaki günlük gıdalar, evlerde ofislerde kullanılan toksik temizlik maddeleri, hatta hatta kişisel hijyenimiz veya makyaj malzemelerindeki ağır kimyasallar dahi sağlığımızı adım adım gün be gün olumsuz olarak etkiliyor. Tüm bu toksik maddelerin metabolizmamızın üzerindeki etkisini durup fark etmeye zamanımız bile yok çoğunlukla. Madem kilo vermekten bahsediyoruz bu toksik maddelerin varlığı bile kilo vermeyi zorlaştıran etkenlerin başında geliyor.

Burada bahsettiğim toksik maddeler xenoestrogens adı verilen kimyasallar. Bu da hormon bozucular olarak bilinen ve doğal östorojen etkisini taklit eden kimyasallar olarak tanımlanabilir. Östorojen hormonunun vücutta bir kaç rolü vardır ve birisi de  vücudumuzdaki yağ depolamasına etki etmektir. Bu kimyasalların kanser riskini tetiklediğini söylememe zaten gerek yok sanırım. Kanser riskine ilaveten xenoestrogen kimyasallarının vücudumuzun normalden daha fazla yağ depolamasına neden olduğu bilinmektedir. Sağlığımıza olan olumsuz etkilerini net tespit edebildikleri için Holistik Sağlıkçılar bu kimyasalları mümkün mertebe kullanmamamız gerektiğini senelerdir söylüyorlar biz de sitemizde kimyasal toksidite ile ilgili bir kaç yazı paylaşmıştık. Bu konuda daha detaylı bilgi isterseniz Deterjanlar ve floridli diş macunları ile ilgili yazıları okumanızı tavsiye ederim.

Neyse ki bu hormon bozucu kimyasallara karşı çaresiz değiliz ve doğa yine lütufta bulunup bize birkaç korunma kalkanı sunmuş. Mesele bu doğal besinleri öğrenmek ve beslenmemize mümkün olduğu kadar çok katmakta. İşte tam da bu aşamada turpgiller familyasına ait sebzeler imdadımıza yetişiyor.

Turpgiller familyasına ait sebzelerin yararı sadece kanseri, kalp hastalıklarını önlemekle kalmıyor dahası, turpgiller vücuttaki bazı enzimlerin en iyi şekilde işleyişini sağlayıp karaciğer detoksifikasyonuna da katkıda bulunuyorlar. Bu familyadaki sebzeler genel anlamda sağlıkta kalmak adına pek çok çeşitli besinsel değer içerir ve kesinlikle beslenmemizden eksik olmayacaklar listesidir.  Özetle eğer beslenmenize daha çok turpgillerden sebze eklerseniz karaciğerinizi toksik maddelerden temizlemek için vücudunuza gerekli desteği vermiş olursunuz.

Tüm turpgiller familyası sebzeleri yüksek seviyede  DIM (diindolylmethane) ve I3C (indol-3-karbinol) denilen fitobesinler içerir. Neye yarar bu fitobesinler derseniz:

 • Metabolizmayı hızlandırır
 • Detoksifikasyona yardım eder
 • Hormonal dengeye olumlu etki eder
 • Kan şekeri kontrolünü sağlayabilir
 • İnflamasyonu (iltihaplaşma) azaltabilir
 • Vücudun yağ yakmasını hızlandırabilir

Bu listeye bakınca sağlığımıza genel anlamda olumlu katkısının yanı sıra sağlıklı kilo vermeyi hızlandırmak için de imdadımıza yetiştiklerini açıkça görebiliriz sanırım.

Cruciferous_VegetablesTabii şimdi bir seferde kaç tane turp yiyebilirim ki bana zayıflamamda etki etsin dediğinizi duyar gibiyim. Elbette bir oturuşta en fazla 1 büyük turp yersiniz belki ama bir bardak turp suyu sıkarsanız içine en az 3 turp koymanız gerekir. Yani size bir oturuşta koca bir bağ karalahana, 5 turp, 10 brüksel lahanası yiyin demiyorum ama bunların hepsinin suyunu çıkartıp afiyetle içebilir tüm besin değerlerinden de faydalanabilirsiniz değil mi?

 Turpgiller Familyası Sebzeleri Hangileridir?

 • Karnabahar
 • Brokoli
 • Brüksel lahanası
 • Kıvırcık Lahana (Kale)
 • Çin lahanası (pak choi)
 • Lahana ( top lahana ve mor lahana)
 • Karalahana
 • Pazı
 • Turp
 • Brokoli filizi
 • Roka
 • Tere
 • Alabaş (beyaz ya da mor)
 • Hardal Otu
 • Şalgam
 • Daikon Turp

P1203080Yani özetle beslenmemize brokoli, karnabahar, lahana gibi şifa deposu sebzeleri eklemek bile başlı başına sağlığınıza hem kanserden kalp hastalıklarından korur hem de kilo vermenizi teşvik eder. Bu sebzelerin suyunu sıkmak alışkanlığını edinebilirsiniz örneğin ve hekimize danışıp günlük bir öğününüz yerine taze sıkılmış karışık meyve sebze suları içebilirsiniz. Hele bir de bu suya taze çimlenmiş filizler de eklerseniz besin değeri inanılmaz  güçlü, tam bir öğün yemiş olursunuz. Brokoli filizinin 50 gramı 2,5 kilo brokoliye eşittir. Tohumları evinizde filizlendirmeniz de çok kolaydır. Salataların üstüne yeni tatlar eklemenin zamanıdır belki artık ne dersiniz?

Kimler turpgiller tüketimine dikkat etsin: Bütün turpgiller K vitamininden yüksek sebzelerdir ve Coumadin gibi warfarin içeren, kan pıhtılaşmasını önleyen ilaç kullananların K Vitamini ile etkileşimden dolayı bu sebzeleri yoğun olarak tüketmeden önce mutlaka hekimlerine danışmalarında fayda vardır. Warfarinin bugün ABD’de 400 milyon dolarlık bir pazarı var ve işin ilginç yanı aslen fare ilacı olarak geliştirilmiş ve fakat kan pıhtılaşmasını önlediği keşfedilince insanlar tarafınan kullanılmasına izin verilecek hale gelmiştir.

Turpgillerin tamamında glukosinolat vardır bu da goitrin denen bir sülfürik bileşene dönüşür ve bu da metabolize olduğunda tiroid hormonu sentezi ile etkileşime girer. Bu etkileşim insanlarda hipotiroid hastalığına yol açabilir diye düşünülmektedir. Dolayısıyla turpgiller familyasına ait kürler uygulanmadan önce tiroid dengesizliğiniz varsa mutlaka hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Hamileler, safra kesesi taşı olanlar da yine turpgiller familyasına ait sebzeleri yoğun tüketmekten kaçınmalıdırlar.

Yani anlayacağınız, kilo vermek istiyorsanız ilaçlar, mucize kürlerden değil doğal besinlerden faydalanın ve bırakın yemedikleriniz değil, yedikleriniz size kilo verdirsin. 


[1] A diet rich in high-glucoraphanin broccoli interacts with genotype to reduce discordance in plasma metabolite profiles by modulating mitochondrial function.
Armah CNTraka MHDainty JRDefernez MJanssens ALeung WDoleman JFPotter JFMithen RF.

 

This entry was posted in Genel, Holistik Beslenme and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply