Diş Macunlarındaki tehlikeler neler? Peki başka seçenek var mı?

fluoridli diş macunuTelevizyonlarda bembeyaz, tertemiz önlüklü ‘diş hekimlerinin’ hala daha ‘Florürlü Diş macunu’ reklamını yapıyor olmaları beni olduğu kadar sizi de endişelendiriyor mu? O zaman doğru yerdesiniz. Florürün aslında senelerdir üstüne basa basa inandırılmaya çalışıldığımızın aksine diş çürüklerini önlemekte pek de öyle allanıp pullanacak bir madde olmadığını artık biliyoruz fakat diş macunu ile ilgili bilgilerimizi tazeleyelim isterseniz hep birlikte.

Pek çoğumuzun evinde bulunan en bilindik marka diş macunlarında bulunan florür (Fluorid) işe fare zehirinde kullanılan Sodyum Florür aynı madde… Tekrar okumanıza gerek yok doğru anladınız fare zehirindeki etken madde diş macununuzdaki etken madde florür ile aynı.  Çocuk diş macunlarını düşünsenize bir de, tadı ne kadar güzel değil mi? Bir de tatlı şekerleme gibi çocukları diş temizliğine mi özendiriyor yoksa daha ‘bol’ diş macunu kullanmaya mı pek emin olamıyorum iyi niyetten. Peki ya 2 yaşındaki bir çocuk yanlışlıkla o güzel tada kendini kaptırıp bir tüp diş macununun yarısından azını bile yese ne olacağını biliyor musunuz: “Ölümcül Florür Zehirlenmesi!” Hiç dişmacunundan da insan ölürmüymüş demeyin… Belki popüler medya size duyurmuyor olabilir ancak hastane acil kayıtları binlerde florür zehirlenmesi vakası ile dolu. Florür birikiminin nasıl toksik zehirlenmeye yol açtığı ve vücutta birikiminin hangi yaşamsal tehditlere sebebiyet verdiğini bir başka yazımızda incelemiştik, bu linkten ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.

diş macunu ve diş fırçasıDiş macunundaki zararlı maddeler keşke sadece florür ile sınırlı olsa. Bir de gliserin var ki yine en az florür kadar şaşırtıcı etkilere sahip. Gliserin hemen hemen bütün diş macunlarında bulunuyor. Sağlıklı, ideal durumda dişlerimizin aslında kalsiyum ve mineralleri emebilmeleri gerekmektedir. Gliserinin dişlerinize yaptığı en büyük kötülük dişlerinizi 28-30 çalkalamaya rağmen temizlenemeyen bir tabaka ile kaplamasıdır. Yani gliserin dişlerinizi bu tabaka ile kaplayıp kalsiyum ve mineralleri emebilmesini engelleyerek, dişlerin kendi doğal koruma mekanizmasını bozmuş olur. Aslında doğal yöntemlerle dişlerinizi temizlerseniz ve beslenmenize dikkat ederseniz diş mineleri kendi kendilerine zaten iyileşebilecek bir yapıya sahipler. Evet evet bunu da doğru okudunuz, senelerdir size söylenenin aksine diş minelerinin sağlıklı beslenme ve bakımla kendilerini tedavi edebildiğini artık bağımsız, vicdanı hür, her diş hekimi söylüyor.

Triklosan nedir?
Triklosan diş macunu, gargara, bir takım antibakteriyel sabunlarda kullanılan maddedir. Bakteri direnci sağladığı bilinmesine rağmen hala daha diş macunlarında kullanılmaktadır. Kanada Tıp Derneği 2009 yılında diş macunu, ağız gargarası, şampuanlar gibi ürünlerde aynı sebeple kullanılmasının yasaklanmasını talep etmiştir. 2006 ve 2009 yıllarında yapılan çalışmalarla tiroit hormonunu dahi etkilediği görülmüştür. Diş macunun da florür de vardı unutmayın yani tiroit bezlerine florürün yol açtığı olumsuz etki ile yetinmemiş üreticiler, bir de Triklosan eklemişler ki sonuç garanti olsun.

Başka neler var diş macunlarında?
use-fluoride-toothpaste-1SLS, Sodyum Lauril Sülfat, ağzın içindeki doğal sıvıyı kurutmaktan başka bir işe yaramadığını biliyoruz. Ağız zarını tahrip ettiği için pamukçuk – aft rahatsızlığını tetiklediğini de artık biliyoruz. Bilmediğimiz neden diş macununda olduğu. Köpürsün diye var efendim, malum köpürünce daha temiz olduğu inancı yaygın ya! Yani anlayacağınız SLS de bir çeşit deterjan.

Standart bir tüp diş macunun içinde işte bunlar var, ha tabii sakarin, sukraloz gibi yapay tatlandırıcılar, sentetik boyalar, sentetik koruyucu maddeler, kıvam artırıcılar ve daha benzeri birçok madde. Hemen hatırlamakta fayda var: ağız içindeki kılcal damarlar temas ettikleri her maddeyi başta beyin olmak üzere dişlerle bağlantılı sinirler üzerinden tüm organlarımıza iletirler. Yani bütün bu zararlı zehir ve kimyasal sentetik maddeler günde 3 kez ağız yoluyla vücudunuza yayılıyor ve zamanla da birikiyor.  Eğer ağız yoluyla tüm bu sentetik ve zararlı maddelere maruz kalmak istemiyorsanız,  burada yazdığım bir kaç basit reçete ile siz de evde diş temizleme karışımınızı kendiniz kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Ağız ve diş temizliği için Doğal Reçeteler

 • 1 çay kaşığı karbonat – sodyum bikarbonat (alüminyumsuz – karbonat diş macununuzda bulunan standart malzemelerden daha az aşındırıcıdır).
  1 çay kaşığı misvak tozu – doğal mikrop kırıcıdır ve diş etlerine faydası asırlardır bilinmektedir.
  Kıvamına göre su
  Doğal Diş Macunu
 • 1 çay kaşığı karbonat
  1/2 çay kaşığı ince deniz ya da kaya tuzu – doğal tuz
  1 damla nane, karanfil, limon yağı ya da kekik yağı.. Dönüşümlü kullanabilirsiniz.   Kıvamına göre su
 • 1 çay kaşığı karbonat
  1/2 çay kaşığı hindistan cevizi yağı – sıvı halinde
  1 damla nane, karanfil, limon yağı ya da kekik yağı                                                  Kıvamına göre su

Yukarıdaki ölçüler bir fırçalama için yeterli olabilecek miktarlardır. Bu ölçüler temel alınarak elbette miktarı çoğaltıp bir defadan fazla kullanımlık miktar da yapabilirsiniz. Ağız tadınıza Doğal Diş Macunu göre, bu karışımları benzer özellikler taşıyan doğal bitki tozları ya da tatlar kullanarak zenginleştirebilirsiniz.

 • Karışımınıza toz halinde Kalsiyum Magnezyum ekleyebilirsiniz. Kalsiyum Magnezyum diş minelerinin kendini tamir etmesinde çok etkendir.
 • Eğer biraz tatlı bir karışım tercih ederseniz XYLITOL da ekleyebilirsiniz. pH dengesini koruduğu için rafine şekere kıyasla çok daha zararsız bir tatlandırıcıdır. Rafine şeker gibi asit birikimine yol açmadığı için diş çürüklerine karşı koruma da sağlar.
 • Xylitol bulmak zor ise Stevia da kullanabilirsiniz, yine doğal bitkisel bir tatlandırıcıdır.
 • Su yerine %3 yoğunluklu Gıda Kodeksine uygun Hidrojen Peroksit (H2O2) kullanılabilir. Tadından rahatsız olmayanlar sirke de kullanabilir. Eğer hidrojen peroksit kullanacaksanız koyu renkli ışık almayan bir kavanoza koymayı ihmal etmeyin. Aynı hidrojen peroksit ile belli aralıklarda gargara da yapabilirsiniz. Ağzınızdaki bütün zararlı bakterileri temizleyecektir. Fakat edineceğiniz Hidrojen Peroksit’in belirttiğimiz gibi Gıda Kodeksine uygun (Food-Grade) olması ve yoğunluğunun %4’ü asla geçmemesi çok önemlidir, lütfen buna azami ölçüde dikkat ediniz.
 • Zaman zaman kekik yağı, ya da karanfil yağı gibi yağlarla parmağınızla diş etlerinize masaj da yapabilirsiniz.
 • Çocuklar için kullanacaksanız kekik ve karanfil yağları 12 yaş altına tavsiye edilmez. 12 yaş altı çocuklarda Hidrojen Peroksit kullanımı da uygun bulunmamaktadır.
 • Yukarıdaki reçetelerin hepsi ile beraber yine belli aralıklarla misvak da kullanabilirsiniz. Ağız sağlığı ve diş etlerine faydası asırlardır bilinmektedir. Hindistan ve Uzak Doğuda sadece misvak yaprağı çiğneyip ya da tozuyla dişlerini yıkayıp hayatlarında dişçi görmemiş kabilelerde yaşayan insanların dişleri gayet sağlıklı ve beyazdır. Elbette bu insanların doğal sağlıklı şekilde beslendiği gerçeğini de vurgulamakta fayda var.

Tüm bunlara ilaveten elbette düzenli diş kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyip, sağlıklı beslenip dişlerinizi de doğal maddelerle temizlerseniz diş çürükleri ve çeşitli diş eti hastalıkları ile karşılaşma riskinizi de en aza indirgemiş olursunuz.

This entry was posted in Genel, Pratik Reçeteler, Şifalı Bitki Kürleri and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply