Dizanteri Belirtilerinde Uygulanabilecek Doğal Bitkisel Reçeteler

dizanteriBulaşıcı bir kalın bağırsak hastalığı olan dizanteriyi önlemek aslında öncelikle yediklerimizi ve ellerimizi çok iyi yıkamakla başlar. Zaman zaman içilen suyun yeterince temiz olmaması ya da yemeklerdeki parazitlerin de dizanteriye neden olduğu bilinmektedir. Elbette sağlıklı beslenmek, bağışıklık sistemimizi her daim güçlü tutmak da yine her hastalığı olduğu gibi dizanteriyi önlemek için de en etkili yöntemdir. Unutmayın sağlık savaşı El yıkamaönce önlenerek kazanılır, ve her zaman yinelediğimiz gibi pazarda markette doğru tercihler her zaman şifa kaynağınız olacaktır.

Öncelikle hemen belirtelim bebek ve yaşlılarda dizanteri son derece tehlikelidir ve ihmale gelmeyecek kadar ciddidir. Tıbbi müdahale mutlaka her halükarda yapılmalıdır.

Dizanterinin hafif ilk semptomlarını gördüğünüzde uygulanabilecek halk reçetelerinden bir kaçı şöyledir:

  • Bir avuç kadar kişnişi mermer havanda ezin ve bir bardak suya koyup 2-3 dakika kaynatın. Süzüp ılınınca yudum yudum için.
  • 8-10 kadar taze köri yaprağını mermer havanda ezin ve tel süzgeçten geçirip suyunu çıkarın 1 tatlı kaşığı ham bal ile birlikte günde 2 kere yiyin. Aynı yöntem çemen otu ile de yapılabilir.
  • 2 tatlı kaşığı kadar çemen otunu ezip bir kase yoğurda koyup günde 2-3 kere yiyebilirsiniz.
  • Birer çay kaşığı kuru zencefil, hindistancevizi (nutmeg), karabiber, kimyon ve bir tutam kaya tuzunu sıcak suya koyup 3-4 dakika demlendirip süzerek günde iki kere içebilirsiniz. Bulabilirseniz 2 çay kaşığı kadar Sinirli ot ya da Karnıyarık Otu-Psyllium Husk da ekleyebilirsiniz.
  • Bael (Aegle marmelos) içeriğindeki yüksek tanen (tannin) sayesinde Hindistan’da binlerce yıldır tedavi amaçlı kullanılmaktadır ve hatta kutsal olarak kabul edilecek kadar çok kıymetlidir.
  • Sıcak suya 2 çorba kaşığı kadar taze limon suyu koyup içmek de yine iltihap önleyici olacağı için fayda sağlayacaktır.

kirli içme suyuHastalık dönemi boyunca gün içinde mutlaka bol su tüketmeyi ihmal etmeyin, ayrıca tüm meyve ve sebzeleri dikkatlice yıkayıp öyle tüketin.

Elbette listenin tamamı bu kadar değil, sizin de bildiğiniz, uyguladığınız reçeteler var ise lütfen iletişim formumuz aracılığıyla bizlerle paylaşın ki daha çok insana ulaşabilsin. Ayrıca yayınladığımız bu reçeteleri deneyip neticelerini de yazı altındaki yorum bölümü aracılığı ile bizlerle ve yazılarımızı takip eden ziyaretçilerimizle paylaşırsanız seviniriz.

 

This entry was posted in Alternatif Tedaviler, Pratik Reçeteler, Şifalı Bitki Kürleri and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply