Doğal Nemlendirici Yüz Kremi Tarifi veya Joker Krem

IMG_0452Joker Krem diyorum çünkü her şey olmaya hazır bir krem tarifi paylaşıyorum bu yazımda. Bu kremi yapmak kolay gibi görünüyor, ve kolay da sayılır bence. Tek dikkat edilmesi gereken kimyası gereği birbirine karışmayan iki farklı maddeyi; suyu ve yağı; birbirine karıştırmayı deneyeceksiniz ve ilk denemede olmasa bile bir kaç deneme sonra başaracaksınız da bence. Emin olun kullanmaya başlayınca tüm çabanıza değdiğini göreceksiniz. Hatta öyle ki; bir kere yapmaya alıştığınızda kendi kişisel dokunuşlarınızla kremi çeşitlendirebilir farklı medikal bitki ve yağlar kullanıp şifalı kremler de yapabilirsiniz. Yaz geliyor mesela güneşten koruyucu krem yapın, içine başka malzemeler

koyun güneş sonrası kremi olsun, içine sim pırıltı koyun olsun size vücut parlatıcı krem, içine antioksidan koyun olsun size serum…vs vs…Bu verdiğim tarifle yaparsanız dışarıdan aldığınız kremlerden ne kadar farklı olduğunu, nasıl kolayca cildinizde emildiğini göreceksiniz. Güzel bir krem yapmak yağ ve su gibi sıvıların dengesinde saklıdır, cildi kurutan da zaten susuzluktur, onun için adı üstünde “nemlendirici” yapacaksanız suyla veya hidrosolle yapmanız gerekir. Şimdi buraya kadar okuduysanız ne ala…tarife başlayalım.

IMG_0395Kremin temel esası eşit miktarlarda yağ ve suyu birleştirmekte saklı. Yağ kısmı genelde yarıdan biraz çok sıvı yağ, ve katı yağdan oluşmalı. Sıvı yağlar mesela zeytinyağ, badem yağı, kabak çekirdeği yağı, gece sefası yağı, üzüm çekirdeği yağı, nar çekirdeği yağı vs. vs.  Katı yağlar da yarıdan biraz daha az kısmı oluşturmalı mesela shea, hindistan cevizi, kakao yağı gibi diyebiliriz. Temel prensipleri bilirseniz siz tarifi kendinizçeşitlendirebilirisiniz. Su kısmına gelince ben şifa ve kozmetik değerini perçinlemek için hidrosol kullanmayı tercih ediyorum. Destile su kullansanız da yeterince güzel bir kreminiz olacaktır, kaldı ki acemiliğinizi atana kadar bence zaten destile suyla başlayın deneyimlemeye. Hemen de söyleyeyim, ilk denemenizde kıvam tutmaz su ve yağ birleşmezse telaşe yok…tamamen ayrıştırıp aynı malzemelerle tekrar denersiniz yapmayı… ben derim ki kıymetli ya da pahalı yağlarınızla başlamayın önce elinizin altındaki zeytinyağıyla falan başlayın denemeye tarif tutana kadar…sonra zaten uzmanı olursunuz benimle kendi tariflerinizi paylaşırsınız. Bir de lütfen koyu renkli bir cam şişede saklayın kreminizi, dolaba koymasanız da olur, ancak temiz bir cam şişe şart. Ben elbette içine esans yağ koyduğum ve sterilizasyona özen gösterdiğim için küflenme veya bozulma gibi sorunlarla hiç karşılaşmadım. Musluk suyundan da bu sebeple uzak durmanızı öneririm.

Bu kadar konuşmak yeter…kremimizi yapalım.

Sular:                                                                                                                                            1/3 ölçek Aloe Vera Jel – yoksa sıkıntı değil ilk denemede tamamen destile su kullanın      2/3 Destile su – veya hidrosol                                                                                                                E vitamini kapsülü – hem cilde faydalı hem de raf ömrüne katkısı var ancak şart da değil. Ölçü kabınıza su karışımı hazırlayın. 

Yağlar:                                                                                                                                             3/4 Ölçek sıvı yağ – tek çeşit yağ veya istediğiniz medikal değeri perçinleyen bir kaç farklı yağı birleştirin                                                                                                                                       1/3 katı yağ – shea, hindistan cevizi, kakao gibi.                                                                           Ölçeğin 250 ml olduğunu varsayarsak 30 gram kadar bal mumu                                 Nemlendirici değerini arttırmak için de 2 gram kadar lanolin

Nasıl Yapalım?                                                                                                                     IMG_0379Ocağa kısık ateşe biraz su dolu bir kabın üstüne başka bir cam kap oturtalım ve benmari usülü yağlarımızın tamamını, lanolin ve balmumu da dahil koyalım. Kısık ateşte balmumunun tamamı eriyene kadar bekleyelim. Yağlar birbiriyle harmanlandığında yağ karışımını blender tarzı bir makineye dökelim. El mikseri de olabilir. Oda ısısına gelene kadar beklememiz gerek… sular ve yağlar birbirine harmanlanabilmesi için bu aşama çok önemli, yağlar sıcak olmayacak…yağ karışımı katılaşmaya başlayacaktır…zaten istediğimiz bu balmumu işini yapıyor demektir. Isının ideal olduğunu düşündüğümüzde karıştırıcıyı çalıştırmaya başlıyoruz ve yukarıdan incecik mayonez yaparkenki sabrımızla, kaçınız mayonez yaptı bilemedim ama işte su karışımı sicim gibi yavaş yavaş akacak. Makine hızlı çalışırken suyu yağ karışımına yedirin, suyun birazı kalabilir belki krem suyun tamamını almadan doyacaktır. Bu kısmı gidişata göre ayarlayın.
Katı beyaz renkte dışarıdan servet verip aldığınız kremlerden farkı olmayacak kıvamın, o kıvama geldiğinizde durun.

IMG_0390Farkındaysanız henüz hiç esansiyel yağ koymadık. Ne kremi yapmak istiyorsanız ona göre de esansiyel yağ harmanları koyabilirsiniz. Siz yine de lavanta esans yağı damlatın kavanozlara boşaltmadan önce ve güzelce karıştırın, en geniş kullanıma sahip yağlardan biridir ve cilde şifası ile bilinir. E vitamini kapsülünü de bu aşamada boşaltın içine. El kremi, yüz kremi, vücut kremi her yerde kullanılabilir lavanta. Bundan sonrası sizin yaratıcılığınıza kalmış. İster gece kremi, ister gündüz, ister kırışıklık önleyici… ne kremi yapacaksanız ona göre de esans yağ harmanı katın içine, temiz kapağını kapatın. Üstünü etiketleyin, tarihi yazın, imzanızı atın, sağ elinizle sol omzunuza aferin pıt pıtı yapın.

Şifa Olsun

 

This entry was posted in Doğal Güzellik ve Bakım Reçeteleri, Pratik Reçeteler and tagged , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply