Egzama nedir, bitkisel doğal yöntemlerle çaresi var mıdır?

Diğer isimleriyle: Atopik Egzama, Atopik Dermatit, İnfantil Egzama 

atopikegzamanedirnedenoluratopikegzamabitkiseltedaviatopikdermatitilaclari1346621096

Egzama genellikle kırmızı, pullu, kuru ve kabuklu, kaşıntılı döküntülerle karakterize edilen kronik bir deri hastalığıdır. Zaman zaman bu döküntüler akıntılı ya da su toplayıp sivilceli görüntüler de oluşturabilir. Egzama tehlikeli bir cilt sorunu değildir ancak kaşınma isteğine direnmek kabuklu yaraların açılıp mikrop kapmaması için son derece önemlidir.

Egzama genellikle bebeklikte ortaya çıkar ve daha ziyade yanaklar, şakaklar, dirsek ya da diz kapaklarında ilk belirtilerini gösterir. Genelde yetişkinlerde pek sık görülmese de yoğun stres, rahatsız edici kimyasallar ya da alerjenlere maruz kalındığında yine hortlayıp genellikle iç dirsek ya da diz arkasında belirebilir. Modern tıp egzamanın kalıtımsal olduğuna inanmakta ve genellikle aile bireylerinde egzamanın yanı sıra astım ve saman nezlesi olanların bu hastalığa daha açık oldukları tezini savunmaktadır.

Çocuklarda inatçı egzama genellikle altta gizli olan bir alerjinin sinyali olabilir dolayısıyla egzamayı tetikleyen şeyin ne olduğu deneme yanılma yöntemi ile bulunursa önlemek için de en önemli adım atılmış olunur. Özellikle yünlü kumaşlardan kaçınmak, cildi çok sık yıkayıp pH dengesini bozmak da olumsuz etkenlerdendir. Ayrıca inet sütü içen egzamalı çocukların keçi sütü içmeye yöneltilmesi de daha uygundur. B6 Vitamini eksikliği de egzamayı tetikleyen bir başka sebep olabilir ve kontrol edilmesi gereken bir değerdir. Sevindirici bir istatistiğe göre egzamalı bebeklerin %50’si 6 yaşına gelmeden ve %90’ı da ergenliğe gelmeden egzamadan kurtulmuş olacaklardır.

220px-Atrophied_skin

Uzun süreli steroid krem kullanımı socunu 47 yaşında bir kadın hastanın kolundaki cilt tahribatı.

Egzama veya atopik dermatit tedavisinde kullanılan steroid kremler anlık rahatlama sağlarken uzun süreli kullanımı aslında hastalığı daha da alevlendirmekte ve cildi daha da tahriş etmektedir. Bazen steroid kremleri kullanmayı bırakmak dahi egzamanın tedavisinde başlı başına olumlu sonuçlar verebilmektedir. Aynı zamanda immün baskılayıcı olarak tabir edilen Pimekrolimus (Marka adı: Eliden) ve Takrolimus (FK-506 veya fujimycin diye de geçebiliyor literatürde, marka adları da: Prograf, Advagraf, Protopic)  kremler bağışıklık sistemine etki ederek lenf nodları veya cilt kanserine sebebiyet verdiği düşüncesiyle yine uzun süredir mercek altındadır. Her ne kadar kullanılan bölgede daha iyi sonuç verse de muhtemel cilt kanseri riskinden dolayı FDA ( ABD Gıda ve İlaç İdaresi ) bu ürünlerin kullanımı ile ilgili 2005 senesinde genel bir halk sağlığı uyarısı yayınlama ihtiyacı duymuştur. Bu genel uyarının orjinal metnini bu  linkten okuyabilirsiniz.

Burada bahsedeceğim yöntemleri uygulamdan önce hekiminize danışarak steroid krem kullanımına ara vermek faydalı olacaktır. Ayrıca SLS li şampuanlar, floridli diş macunları ve kimyasal çamaşır deterjanları kullanımı yerine doğal alternatiflerini kullanmaya başlamak da yine bu önerilerin başarısını arttıracaktır. Unutmayın sağlık bir bütündür, bir yandan tedavi ederken diğer yandan olumsuzluğu kanıtlanmış etkenlerde ısrar etmek başarıya ulaşmanızı engeller.

Egzama için Doğal Çözümler

Doğada hemen her hastalığa deva olsa da, hiçbir kür mucizevi değildir. Holistik bakış açısıyla her hastalığın temelinde yatan esas sorun ne ise öncelikle onun tedavi edilmesi gerekir aksi sadece hastalık belirtilerini baskılamak olacaktır.

1 ) Probiyotikler

Bir iddiaya göre modern hayatın ultra steril yaşam tarzı, homojene sütler, filtre edilmiş rafine edilmiş gıdalar sadece besin değerlerini öldürmüyor aynı zamanda bağışıklığımızı uyarıp güçlendiren parazit, enfeksiyon ve bakterileri de silip sğüpürüyor. Bu kadar hijyenik şartlarda yaşıyor olmak bağışıklık sistemimizi baskılayıp atopik hastalıkların riskini doğal olarak arttıyor.

Probiyotikler, ya da “iyi” bakteriler, sindirim sisteminde doğal olarak bulunan canlı mikrobiyal organizmalardır. Zararlı bakterilerin büyümesini bastırdıkları, bağışıklık işlevini olumlu etkiledikleri ve sindirim sistemininin koruyucu bariyerini güçlendirdikleri düşünülmektedir.

Çalışmalar egzama gibi alerjik hastalıklara maruz kalan bebeklerin diğer bebeklere göre kendi sindirim sistemlerinde farklı türde ve sayıda bakteri olduğunu göstermektedir. Sağlıksız bir sindirim sistemi genellikle cilt sorunlarının temelinde yatan sebep olabilmektedir. Araştırmalara göre hamile kadınlar ve çocuklar tarafından alınan bu probiyotik destekler çocuklarda görünen egzama oluşumunu azaltabilmektedir.

Finlandiya’da yapılan uzun vadeli bir çalışma probiyotik takviyesi veya plasebo kullanımının bebeklerde egzama görülme sıklığı üzerine etkisini araştırmıştır. Çalışmada, egzama risk grubundan 1223  hamile kadın doğumdan 2-4 hafta öncesinde ya probiyotik ya da placebo kullandırılmış ve bebeklerine de doğumdan itibaren ilk 6 ay aynı annelere verilen verilmiştir. 2 yıl süren çalışma sonrasında egzamanın önlenmesinde probiyotiklerin plasebodan daha etkili olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.

Probiyotikler sadece egzamayı önlemek için değil aynı zamanda mevcut egzamalı çocuklarda da bir tedavi yöntemi olarak çeşitli araştırmalara konu olmuştur. Bazı çalışmalar probiyotiklerin sadece gıda alerjileri kaynaklı egzama oluşumlarında hastalığı hefiflettiği bulgusuna ulaşmışlardır.

Herhangi bir probiyotik takviyesi almadan önce mutlaka bir uzman doktora danışın. Özellikle immün yetmezlikleri olan çocukların uzman bir doktora başvurmadan probiyotik kullanmamaları gerekmektedir.

2) Topikal – Harici Bitkisel Kremler ve Jeller

Papatya, meyan kökü, ve hamamelis ihtiva eden bitkisel karışımlar egzama semptomlarını hafifletmek için araştırmalara konu olmuş ve son derece olumlu sonuçlar bulunmuştur.

lucindabedogne_licorice_5Çift kör sistemi kullanılarak gerçekleştirilen bir çalışmada %1 ve %2 kosantrasyondaki meyan kökü jeli ve plasebo jelin egzama üzerindeki etkisi araştırılmış ve 2 hafta sonra her iki konsantrasyondaki meyan kökü jelinin plaseboya kıyasla daha etkili olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda %2 konsantrasyondaki meyan kökü jelinin kızarıklık, şişlik ve kaşıntıyı %1’lik jele göre daha çok azalttığı da tespit edilmiştir.

Bir başka çalışma da %0.5 hidrokortizon krem veya plasebo ile papatya krem kullanımını karşılaştırmıştır. İki hafta sonra, papatya kreminin hidrokortizon kremden daha etkili olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ancak papatya kreminin plasebo kreminden çok daha etkili olduğu kanıtına ulaşılamamış ve bu çalışma çift-kör yöntemi ile olmadığı için kesin olarak papatya kreminin egzama tedavisinde olumlu sonuç verdiğinin kanıtı olarak kullanılamaz maalesef.

Bu iki çalışma göstermektedir ki her halukarda adı geçen bitkisel kremleri kullanmak hidrokortizon içeren kremi kullanmaya kıyasla daha fayda sağlamaktadır. Bilim dünyası bitkileri daha yeni yeni keşfetmeye başlamıştır ve ilaç firmalarının baskısından aman bulabildikleri derecede araştırmalar da artmaktadır.

Tahmin edersiniz ki egzama yeni bir hastalık değildir ve asırlardır Ayurveda gibi bütünsel sağlığa önem veren sağlıkçılar tarafından başarıyla tedavi edilmektedir.

Nedir bu doğal reçeteler ve Ayurvedik Preparatlar:

  1. Misvak Yaprağı kullanarak topikal bir krem hazırlayabilirsiniz. Bir miktar misvak yaprağını iyice ezin ve eşit miktardaki zerdeçal tozu ile karıştırıp kızarıklıkların üstüne sürün. Sonuç alana kadar uygulayabilirsiniz.
  2. AloeVera Jeli – Bitkiden direk koparacağınız yapraktan sıktığınız jöle en sağlıklısı olacaktır. Evde saksıda yetiştirebilirsiniz, yoksa saf jöleyi de alabilirsiniz elbet. Jöleyi 30 dakika kadar bekletmenizde fayda var. Günde 2 kere uygulayabilirsiniz.
  3. Saf elma şırası sirkesi bulma ihtimaliniz varsa  su ve sirke karışımını 50/50 konsantrasyonda açık olmayan kızarıklıklara uygulayabilir ve sonrasında da Aloe Vera ile nemlendirebilirsiniz. Bu klinik çalışmalarda çok olumlu bir sonuç vere yöntemdir.
  4. Keten Tohumu Yağı ve kireçli su ile bir krem hazırlayıp hastalıklı bölgeye uygulayabilirsiniz. Kreçli suyun düşük pH seviyesi ve keten tohumunun tedavi edici özelliği iyileştirmeyi hızlandıracaktır.
  5. Hindistancevizi Yağı nemlendirici amaçlı sürekli kullanılabilir. Banyolardan sonra ya da eli yıkadıktan sonra saf hindistancevizi yağı kullanabilirsiniz. Kokusu da çok güzel olduğu için çocukların da itiraz edeceğini sanmıyorum.
  6. Misvak yağı kullanarak bir losyon hazırlayabilirsiniz. Herhangibir doğal, mümkünse evde yapılmış, taşıyıcı losyon kremin içine misvak yağı karıştırıp kendiniz nemlendirici krem hazırlayabilirsiniz.

Burada ülkemizde bulunabileceğini düşündüğüm bir kaç ayurvedik karışımı paylaştım ancak yurt dışında bulunması çok kolay olan bir takım bitkiler maalesef henüz ülkemizde yok ancak olan bitkileri de kullanıp şifalı reçeteler yapabilirsiniz.

Sağlıkla Kalın.

Referanslar 

J Allergy Clin Immunol. 2007 Jan;119(1):192-8. Epub 2006 Oct 23. Probiotics and prebiotic galacto-oligosaccharides in the prevention of allergic diseases: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Kukkonen K, Savilahti E, Haahtela T, Juntunen-Backman K, Korpela R, Poussa T, Tuure T, Kuitunen M. 
 
 Kalliomaki M, Salminen S, Poussa T, Arvilommi H, Isolauri E. Probiotics and prevention of atopic disease: 4-year follow-up of a randomised placebo-controlled trial. Lancet. 361.9372 (2003): 1869-1871. 
 
Arch Dis Child. 2006 Oct;91(10):814-9. Epub 2006 Jul 27. A mixture of prebiotic oligosaccharides reduces the incidence of atopic dermatitis during the first six months of age. Moro G, Arslanoglu S, Stahl B, Jelinek J, Wahn U, Boehm G. Center for Infant Nutrition, Macedonio Melloni Maternity Hospital, Milan, Italy. 
 
 
 

This entry was posted in Genel, Pratik Reçeteler, Şifalı Bitki Kürleri and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply