Enflamasyon ve Ağrı Giderici Zerdeçallı Altın İksir Tarifi

Healthy turmeric milk tea with ginger, cinnamon, cloves, black pBir başka şifalı reçete ile yine karşınızdayım. Bu sefer son zamanlarda belki adını sıkça duyduğunuz “Altın Süt” tarifini paylaşıyorum. İnternette yüzlerce benzer tarife rastlayabilirsiniz ancak bu tarifi defalarca denedim ve sonunda çocukların da hoşuna giden bu oranlarda karar kıldım.

Nedir bu Altın Süt, neden içelim derseniz bu içeceğin temel maddesi zerdeçal ve hindistan cevizi yağı desem belki yeterli olur nedenini açıklamaya. Zerdeçal Twitter’da da hakkında yazmaya doyamadığım medikal değeri yüksek kıymetli bir bitki. Hindistan cevizi ve medikal kıymetli hakkında daha önce yazdığım yazıyı da bu linkten okuyabilirisiniz. Zerdeçala gelince; neredeyse 100’den fazla medikal özelliği bulunan bir kök zerdeçal. Laboratuvar ortamında antimikrobiyal, anti-kanser, anti-enflamatör etkileri defalarca kanıtlandı ve medikal literatürde pek de itirazlara yer bırakmayacak şekilde yerini aldı. Twitter’dan takip edenler zerdeçalın enflamasyonu düşürdüğünden ve ağrı hissini azalttığından sıklıkla bahsettiğimi ve destekleyici araştırmaları sıklıkla paylaştığımı bilirler zaten. Nedir bu enflamasyon? Diyebiliriz ki çoğu kronik hastalığın kökünde aslında vücuttaki enflamasyon fazlalığı yatıyor. Zerdeçalın faydaları bununla da bitmiyor; yara iyileştirme özelliği, tümör baskılayıcı ve karaciğer dostu olması listenin sadece çok az bir kısmı. Bu yazının amacı zerdeçalı uzun uzun tanıtmak değil, o konu başka bir yazıya kalsın.  Şimdi sadece geceleri yatmadan içebileceğiniz hem şifalı hem de içimi keyifli bir süt tarifi vermek istiyorum. Süt dediğime de bakmayın, burada bahsettiğim inek veya koyun sütü değil. Badem, hindistan cevizi, fındık, keten tohumu gibi sağlıklı, şifalı süt alternatiflerinden bahsediyoruz burada.

Golden-Milk-Turmeric-Paste-www.savorylotus.com_-1024x682-1Tarifimize önce bir çeşit macun hazırlayarak başlıyoruz. Bu yoğun macunu daha sonra altın süt yaparken kullanıyoruz. Bu macun  önceden hazırlanıp buzdolabında 2 haftaya kadar bekletilebilir ve canımız istediğinde veya ihtiyaç duyduğumuzda pratik bir şekilde şifalı altın süt içeceğimiz kolayca hazırlanabilir.

Macun Malzemeleri:                                                                                                             200 ml doğal kaynak suyu veya temiz filtre su                                                                             100 gr. Toz Organik Zerdeçal                                                                                                                15 gr. Taze Çekilmiş Karabiber – zerdeçalın emilimini artırıyor                                                  10 gr. Toz Organik Zencefil                                                                                                                    15 gr. Aynısafa – bulamazsanız sorun değil                                                                                          3 Karanfil Tanesi veya toz karanfil                                                                                                      3 cm. kadar Tarçın Çubuğu veya toz tarçın

Yapılışı: Çelik tencerede ocağa tüm malzemeleri ekleyip kaynatıyoruz ve kaynayınca devamlı karıştırarak macun kıvamına gelene kadar kısık ateşte karıştırmaya devam ediyoruz. Tamamiyle koyu kıvamlı bir macun haline geldiğinde cam bir kavanoza alıyoruz, içinden tane malzemeleri çıkartabilirsiniz bu aşamada. Soğuduğu zaman buzdolabına kaldırıyoruz.

Altın Süt Malzemeleri:                                                                                                                1 tatlı kaşığı zerdeçal macunu                                                                                                                1 bardak badem, hindistan cevizi veya keten tohumu sütü. Taze keçi sütü de olur.                1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı                                                                                                        tatlandırmak için ham bal

golden-milk-overnight-oats-gluten-free-vegan-21Çelik cezveye tercih ettiğiniz sütü ve macunu koyup kaynatmadan ısıtıyoruz ve ocaktan alıp kupamıza döküyoruz. İçine hindistan cevizi yağı ve balı ekleyip hem avucumuzu, hem çocuklarla güzel hikayelerle yüreğimizi ısıtıp yudum yudum sakinliğe doğru yol alıyoruz. Yetişkinler isterlerse bir çay kaşığı kadar da soğuk baskı çörek otu yağı eklesin şifasını katmerlesin. Biliyorsunuzdur ancak yine de yazalım; 1 yaşından küçük bebeklere bal vermiyoruz.

Günümüz sağlıksız beslenme alışkanlıklarının vücutta enflamasyonu artırdığını da düşünürsek  bence bu zerdeçal sütü çoğumuz için bir gereklilik haline geliyor. Geceleri bu altın sarısı iksiri sağlık rutininizin parçası haline getirirseniz uzun vadede faydasını göreceğinizden eminim.

Afiyet Şifa Olsun.

This entry was posted in Genel, Holistik Beslenme, Pratik Reçeteler, Şifalı Bitki Kürleri and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply