Gastrit Ağrılarını Hafifleten Doğal Öneriler Nelerdir?

Amerika’da yetişkinlerin %50’sinde görünen gastrit, midenin iç yüzeyindeki mukoza images (1)astarının kendisini rahatsız eden etkenlere karşı tepki gösterip iltihaplanması olarak tanımlanabilir. Beslenme alışkanlıkları gastrit oluşumunda son derece belirleyicidir. Sağlıksız, rafine ya da işlem görmüş hazır gıdalar ve soslar, özellikle aşırı şeker ve mısır şerbetli gıdalar,öğünlerin arasının uzun olması, aşırı alkol ve sigara alışkanlığı, kafeinli içecekler hepsi miğde asiditesini yükselten unsurlardır ve miğde mukozasını tahriş eder. Stres de yine aşırı asit salgılamasını tetiklediği için gastrite davetiye çıkarır. Ağrısına yardım eder umuduyla gereksiz alınan ağrı kesiciler, aspirin ve özellikle antibiyotik kullanımı gastriti olumsuz etkiler ve hastalığın daha da uzamasını ve sıkça tekrar etmesine zemin oluşturur.

Gastriti tedavi etmek için öncelikli beslenme alışkanlıklarının değişmesi gerekir. En önemle dikkat edeceğimiz konu vücudumuzun hep bazik (alkali) kalmasıdır. Bazik bir sistem sağlıkta kalmanın temel taşlarından biridir. Beslenme alışkanlıkları sadece hangi besin maddelerinin alındığını kapsamıyor. Genel olarak sağlıklı, doğal sürdürülebilir gıdalar, aynı zamanda az aralıklarla yenilen daha ufak porsiyonlar kesinlikle tercih edilmeli ve besinler yutulmadan once uzun uzun çiğnenerek hazmın asıl başladığı yer olan çiğneme işlemi ile miğdenin işi hafifletilmedir. Yemek esnasında değil fakat yemeklerden bir saat sonra ve gün boyu bolca su tüketmek bütün hastalıkların daha hızlı iyileşmesinde etkendir denilebilir.

Filizlenmiş bakliyatın sağlık değeri çok daha fazladır

Filizlenmiş bakliyatın sağlık değeri çok daha fazladır

Bir de tabii gaz yapan yiyeceklere de değinmek lazım. Özellikle kuru bakliyat hem herzaman tavsiye edilen ancak hazmı zor olduğu için miğdeyi aşırı yorması sebebiyle de pek çoğumuzun imtina ettiği besin maddeleri arasında yer alıyor. Son yıllarda yapılan çalışmalar göstermiştir ki bakliyatları sadece bir gece suda bekletmek degil onun yerine “filizlendirerek” tüketmek hem besin değerlerini çok fazla arttırıyor hem de hazmı kolaylaştırıyor. Kurufasülye, nohut,mercimek,buğday, bakla gibi sağlık dostu gıdalardan azami faydalanmak istiyorsanız mutlaka filizlendirerek tüketmenizi salık veririm. Gastrit şikayeti olanlar için de bu bir tavsiye değil adeta zorunluluktur.

Gastrit ağrıları için ne gibi doğal kürler uygulanabilir?

  •  Klorsuz ve floridsiz bir bardak suya 9-10 kadar fesleğen yaprağı koyup gece boyu bekletin ve sabah aç karnına içip 10-15 dakika kadar bir şey yiyip içmeyin. Bu kürü 1 ay uygulayabilirsiniz.
  •  Geceleri yatmadan bir tatlı kaşığı bal ve tarçın karışımı yenilirse gastrit ağrılarında rahatlama görülebilir
  •  Sarımsak gastritde ilk önerilen en kolay bulunan doğal devadır. Her gün 2 diş kadar tüketilebilir, ya da kokusundan rahatsız olanlar tabletini alabilirler.
  •  Bir bardak suya 2 çay kaşığı kadar karbonat ekleyip içmek asit seviyesini aşağı çekeceği için anında rahatlama sağlar.
  •  1 çay kaşığı ajvan tohumu ( carom seed – Trachyspermum ammi) ve aynı oranda deniz tuzu karıştırıp yemeklerden sonra bu karışımdan ½ çay kaşığı yemek dahi miğdeyi rahatlatır. Karışıma zencefil tozu da katılabilir.
  •  Hergün düzenli olarak 2 bardak kadar hindistancevizi suyu tüketmek gastrit tedavisinde önerilen yöntemlerden biridir.
  •  1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı kadar (5ml) meyankökü tozu koyup karışıtırın ve 15 dakika bekleyin ve süzüp gün içinde 3 defada içebilirsiniz.
  •  1 bardak kadar arpayı 5 bardak suya koyup ağzı açık kaynatın ve 10 dakika sonra altını kısıp 1 saat kadar pişirin. 1 saat sonra ateşi söndürüp ağzını kapatıp soğumaya bırakın. Soğuduğunda süzüp kalan suyunu için. Bu karışımın tedavi edici özelliği de vardır.
  •  1 çay kaşığı tarçını kaynamakta olan 1 bardak suya koyup 5 dakika daha kaynatın. Yemeklerden 30 dakika once soğumadan için. Miğdede gaz oluşumunu engelleyecektir.
  • Yemeklerden sonra bir iki kakule tanesini ağzınızda çiğneyebilirsiniz, miğde asitlerini dengeleyici unsuru vardır.

Beslenmenize dikkat edip günlük alışkanlıklarınızı da tekrar gözden geçirerek gastrit sancılarınızı en aza indirmeniz ve hatta tedavi etmeniz mümkün. Unutmayın hiç bir tedavi doğanın sunduğu kadar yan etkisiz olamaz, ve hiç bir tedavi sağlıklı beslenmeyen, bedenine hürmet etmeyen insanlara tam etki etmez.

Sağlıklı Günler

This entry was posted in Alternatif Tedaviler, Pratik Reçeteler, Şifalı Bitki Kürleri and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply