Holistik Aromaterapi Nedir

Holistik Aromaterapi uçucu esansiyel yağları terapatik olarak kullanarak, duygusal, fiziksel ve ruhsal dengenin sağlanmasını amaçlar. Terapatik uçucu yağlar genellikle bitkilerin çiçek, yaprak, kök, kabuk, reçine veya tohumlarından su buharı distilasyonu ile elde edilir. Bazı bitkiler ise enflaruj veya maserasyon dediğimiz yöntemlerle uçucu yağ bileşenlerine ayrılır.

Uçucu yağlar ile tedavi aslında bizim tıp tarihimize pek de yabancı sayılmaz. Hatta günümüzde hala kullanılan su buharı distilasyonu tekniğini 10. yy.’da son haline getiren de İbni Sina’dan başkası değildir. Yine de bir resmi tarih belirlenecek olursa Aromaterapi kelimesini ilk kullanan 1900’lü yılların başında Kimyager Gattefossé olmuştur. Gattefosse, kendi kozmetik laboratuvarında çalışırken bir kaza sonucu yanan elini yakınındaki Lavanta Uçucu Yağı ile tedavi etmeye başlar ve yanık yaralarının iyileşme hızı, Lavanta tedavisine olumlu cevap vermesi ve neredeyse hiç iz kalmadan iyileşmesi Aramotik Uçucu Yağlar için bir dönüm noktası olur. Akabinde Gattefossé uçucu yağların medikal etkilerini araştırmaya başlar ve 1937 yılında bir dizi fizyolojik rahatsızlık için esansiyel yağların kullanımıyla ilgili erken klinik bulgular içeren “Gattefosse’nin Aromaterapisi” kitabını yayımlar. Böylelikle o güne kadar pek çok hekim tarafından uçucu yağlar kullanılmış olsa da daha ziyade parfümeri dünyasının gözbebeği olan aromatik uçucu yağlar Aromaterapi terimi ile medikal literatüre girmiş olur.

Uçucu yağlara ek olarak, Aromaterapi, soğuk preslenmiş bitkisel yağlar, maserasyon yağlar, güneşte demlenmiş infüzyon yağlar, hidrosol dediğimiz bitkisel sular, ve çeşitli doğal killer, yosunlar, bitkisel tentürler de kullanarak diğer tamamlayıcı doğal bileşenlerin de terapatik amaçlı kullanımını teşvik eder.

Yine belirtmek gerekir ki sentetik maddeler içeren yağlar Holistik Aromaterapi‘de hiç bir zaman tercih edilmez. Parfüm, mum, sabun yağları olarak da bilinen koku amaçlı kullanılan parfüm yağlarının Holistik Aromaterapi’de yeri yoktur. Uçucu esansiyel yağlar bu tip yağlarla karıştırılmamalıdır zira bu tip koku amaçlı yağlar sentetik kimyasallar içerir ve uçucu yağların sağladığı terapatik faydaları sağlamaz. üstelik fayda sağlamadığı gibi hassas ciltli kişilerde alerjik reaksiyonlara bile sebep verebilirler.

Günümüzde Aromaterapi popülerlik kazanmış ve yapılan çok sayıda bilimsel araştırmalarla da uçucu esansiyel yağların medikal bileşenleri incelenerek tespit edilmiştir. Terapötik faydalarının yanı sıra uçucu yağlar güçlü antimikrobiyel etkileri sebebiyle temizlik işlerinde, hücre yenileyici özellikleri ile cilt ve kırışıklık kremlerinde, doğal mumlarda, selülit veya kas gevşetici gibi masaj yağlarında, saç bakımı gibi uygulamalarda, sinek ve kene savar spraylerde, banyo sularında ve daha pek çok farklı konuda da gündelik hayatta rahatlıkla kullanılabilir.

Özetle Holistik Aromaterapi, aromatik uçucu esansiyel yağların, bu bilimin en az üniversite seviyesinde eğitimini alıp Klinik ve Profesyönel Aromaterapist olmayı hak kazanmış kişilerce bütüncül şifa için kullanımına denir. Günümüzde hem klinik bulgular hem de bilimsel araştırmalar terapötik uçucu yağların doğru ve güvenli bir şekilde kullanıldığında psikolojik ve de fiziksel fayda sağlayabildiklerini tespit etmiştir. Kullanımının yaygınlaşması ile birlikte her meslekte olduğu gibi internet ve sosyal medyadaki bilgi kirliliğinden nasibini almış ve uzman olmayan kişilerce zararlı denebilecek tavsiyeler ve yağ satışları da yaygınlık kazanmış olsa da bu sayfa Aromaterapi konusunun doğru adreslerinden biri olmaya devam edecek.

Siz herhangi bir şey için uçucu yağ kullandınız mı? Paylaşmak istediğiniz bir deneyiminiz var mı?

This entry was posted in Genel and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply