Holistik (Bütüncül) Tedavi

Holistik tedavi yöntemleri

Holistik bakış açısıyla insan fiziksel, duygusal, ruhsal, sosyal ve çevresel denge sonucu sağlıklıdır ve herhangi bir dengesizlik durumunda da hastalıklar başgöstermeye başlar. Esas olan bütün bu unsurları dengede tutup sağlıklı kalmaktır ki holistik tedavi öncelikle hastalıkların önlenmesini hedefler.

Holistik Sağlık - Holistic HealthHolistik tedavi yöntemleri doğanın bütünlüğü inancına dayalı olarak kişinin doğa ile olan uyumunu bozmayacak şekilde hastalığın dışa vuran semptomlarından ziyade bu semptomlara sebep veren bütünsel yapıdaki yanlış işleyişin düzeltilmesi esasına dayanır. Bir başka deyişle Holistik Tedavi hastalığı değil hastayı tedavi etmeyi amaçlar.

Holistik Tedavi, Modern Tıbbın yaklaşımından oldukça farklı bir bakıştır ve temeli binlerce yıldır kullanılmakta olan tedavi yöntemlerine dayanmaktadır. Bütün bu yöntemlerin de bilimsel araştırmalarla desteklenmesi ile günümüzde hakettiği yere gelmeye başlamış ve pek çok ülkede Tıbbi Tedavi olarak tanınmıştır.

Bir örnekle açıklamak gerekirse bugün diyelim ki en basit bir kepek sorunu ile dahi herhangi bir doktora gittiğinizde sizi muayene ettikten sonra bir kepek şampuanı reçete edip 15 gün sonra kontrol randevunuzun tarihinin yazılı olduğu bir de minik not kağıdı ile uğurlar. Siz kepek şampuanını alıp kullanmaya başlarsınız ve faydasını görürsünüz 15 gün sonra da doktora teşekkür edersiniz ve o seans bitmiş olur. Ha bir de artık bu kepek şampuanını da devamlı kullanmanız icap edecektir. Derken çok değil 4-5 ay sonra dirseklerinizde bir kuruluk hafif kabuklanma başladığını gözlemlersiniz. Yine doktora gidersiniz ve bu sefer de egzama tedavisinde kullanılan bir krem ile tanışırsınız. Bu kremi de düzenli olarak kullanmaya başlarsınız ve artık farkedersiniz ki şampuan da eskisi kadar işe yaramamakta kepekler sanki geri gelmektedir.

Sürecin başlangıcında sadece kepek şikayetiniz varken artık bir de egzama eklenmiştir sorunlarınıza ve onu tedavi edeyim derken de başkaları çıkıp gelecektir. Halbuki ilk doktora gittiğinizde kepek şampuanı yerine size kepeğe neden olan içsel sorunu keşfetmeye çalışıp (kanınızdaki değerlerde bir eksiklik veya mantar gibi) size özel bir tedavi uygulasaydı ikinci kere doktora gitmenize gerek kalmayacak ve bir de kepek şampuanı müşterisi olmayacaktınız. Bu maalesef belki işleyisin içine çekilenlerin dahi farkında olmadığı trilyonlarca dolarlık döngünün bir oyunudur.

Holistik Sağlık aynı terzi işi gibidir ve seri üretimle milyonlarca hastaya uygun olduğu varsayılan bir sürü gereksiz ilaçlar takviyeler önermek yerine size özel hazırlanır amaç sizi içten iyileştirip hasta olmanızı önleyebilmektir.

Özetle Holistik Sağlık sizi kazancın sürekliliği için gerekli devamlı müşteri olarak gören değil sağlıkta kalmanız için uğraşan iyileştirme ve tedavi yöntemidir.

Buket Kaptan

Leave a Reply