Karanfil Kürleri

Karanfil - Clove

İngilizce İsmi: Cloves, Clove Oil, Eugenol

Latince İsmi :  Syzygium aromaticumCaryophyllus aromaticumEugenia caryophyllataEugenia aromatica

Karanfil doğal tedavilerde binlerce yıldır kendini ispat etmiş bir ağrı kesici ve antiseptiktir. Kalsiyum,  A ve C vitaminleri, demir, potasyum, fosfor, sodyum ve mineraller içerir, bu zengin içeriği bile başlı başına faydalı olarak kabul edilmesine yetmelidir. Ayrıca karanfilin afrodizyak olduğu da kabul edilmektedir.

Karanfil, karaciğer dostudur ve besinlerden aldığımız aflatoksinlerin yok edilmesinde çok Diş Çürüğüetkilidir ve karaciğer kanserine karşı da koruyucu özelliği olduğuna inanılmaktadır. Karanfil diş ve diş eti ağrılarında bir numaralı ağrı kesicidir. Ağrımasa dahi antiseptik özelliği sayesinde diş eti çekilmesine karşı koruyucudur. Hindistan’da bugün dahi diş çürükleri henüz çok başındayken ufak bir pamuğu karanfil yağında bekletip her gece çürüğün üstüne koymak suretiyle çürükleri tedavi eden Ayurveda Şifacıları vardır. Tedavi ettiğinden yana  şüpheleriniz olsa dahi ağrısını alacağından şüpheniz olmasın.

Hepimiz eskilerin ağız kokusuna karşı karanfil çiğnediğini biliriz, karanfilin kendi kokusu değildir ağızdaki nahoş kokunun gitmesinin sebebi. Karanfilde bulunan dezenfektan bileşikler ağız kokusuna sebep olan bakterileri yok ederler de asıl bu sebeple ağız kokusuna karşı ilk yardımına koşulan hep karanfil olmuştur.

Karanfil kürü ishal olanlara hiç çekinmeden tavsiye edilir zira karın sancılarını ve bağırsak hareketliliğini kısa sürede kesmektedir. 7-8 adet kuru karanfili ortadan ikiye bölüp oda sıcaklığındaki 2-3 yudum su ile, kahvaltıdan 1 saat kadar sonra ve akşam yemeğinden 2 saat kadar önce çiğnemeden yutunuz. Bu küre en fazla bir hafta devam edebilirsiniz. Toz haline gelmiş karanfili kullanmayın bu konuda etkisi yoktur. Kemoterapi veya radyoterapiye bağlı olarak gelişen ishal durumlarında yine Karanfil kürü imdada yetişir. Kürün süresi 10 günü aşmamalıdır.

Romatizmal ağrılar ve Baş ağrılarına karşı, Sıcak çaya 6-7 adet atılıp içilebilir.

Kulak Ağrıları için karanfil yağı ve susam yağını karıştırıp biraz ısıtarak ağrıyan kulağa 2-3 damla damlatılması tavsiye edilir.

Faranjit - Boğaz Ağrısı

Boğaz ağrılarında 2 tane kuru karanfili dişleriniz arasında ezerek çiğneyebileceğiniz gibi yarım bardak suda seyreltilmiş 1 damla karanfil yağı ile gargara yapmak da çok faydalıdır.

Öksürükten kurtulmak için bir iki diş kavrulmuş kuru karanfili ağzınızın bir kenarında tutarsanız ağzınızda karanfil olduğu sürece öksürmediğinize şaşıracaksınız. Faranjite sebep olan iltihaplanmayı kurutmak için de aynı yöntem önerilemektedir.  Bronşit, Tüberküloz, Astım sebebiyle nöbet gibi tutan spazmotik, kasılımlı öksürükler için 1 çorba kaşığı bala 2 damla karanfil yağı ve ezilmiş 1 diş sarımsak ezerek yatmadan önce alırsanız gece rahat uyku uyursunuz.

Balgam söktürücü: 30 ml kadar klorsuz floridsiz suda 5-6 kuru karanfili kaynatıp biraz ham bal ile karıştırıp gün içinde 3 kere bu kürü içiniz.

Mide bulantısı ve istifra gibi hallerde 1 çay kaşığı karanfil tozunu 1 tatlı kaşığı ham bal ile karıştırıp ağzınızda dinlendire dinlendire yiyebilirsiniz. Hamilelerde sabah bulantılarına karşı da aynı kür uygulanabilir, ya da bir bardak suda 2-3 karanfil kaynatıp suyu da aynı şikayeti olanlarda faydalı olmaktadır.

Ham Bal ve karanfil tozu karışımını sivilcelere de uygulayabilirsiniz. Ya da 1-2 damla karanfil yağını hindistan cevizi yağı ile karıştırıp sivilceye sürebilirsiniz. Bu uygulamayla sivilce sonrası lekelerin kalmadığını göreceksiniz.

SivrisinekAyrıca yaz mevsimi hepimizin derdi böcekler ve sivrisineklerdir. Özellikle çocuklarınıza, zararlı kimyasallar içeren böcek kovucuları kullanmadan doğal yolla nasıl koruyacağınızı merak ediyorsanız çareyi yine karanfil yağı sunmaktadır.Karanfil Yağı etkili bir böcek kovucudur. 1:10 oranında suda seyreltip vücudunuza sıkarsanız hem kimyasallardan hem de böceklerden korur.

Karanfil Kürünü kimler UYGULAMAMALI?
Kronik kabızlık çekenler ve düşük tansiyon şikayeti olanlar ve trombositi düşük olanlar bu kürü uygulamamalıdırlar.

Karanfil’in holistik ve tamamlayıcı tıp alanında daha pek çok başka tedavilerde de kullanımı söz konusudur. Siz de kendi ninelerinizden, büyüklerinizden duyduğunuz, deneyimlediğiniz kürler biliyorsanız burada yayınlanması için bize yazabilirsiniz.

Buket KAPTAN

This entry was posted in Alternatif Tedaviler, Pratik Reçeteler, Şifalı Bitki Kürleri and tagged , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply