Romatoid Artrit Nedir? Beslenme Tavsiyeleri Nelerdir?

arthritis-CA08102-resizedRomatoid Artrit Nedir? Halk arasında iltihaplı romatizma diye de bilinen romatoid artrit, eklemleri etkileyen, iltihabi bir hastalıktır. Otoimmun hastalığı sınıfına giren bu romatizmal hastalıkta bağışıklık sistemi kendi kendine savaş açmıştır. Bağışıklık sisteminin, yani savunma sisteminin kendi vücut hücrelerini yabancı gibi algılayıp onları yok etme çabasına girdiği hastalıklara otoimmun hastalıklar denilmektedir. Kalp ve kanserden sonra en sık görülen hastalıklar otoimmun hastalıklarıdır ve ne hazindir ki konvansiyonel tıp vücudun savunma sistemindeki bu dengesizliği ve aşırı duyarlılığın sebeplerini henüz açıklayabilmiş değildir. Bu iltihaplanma eklemlerde şişlik, kızarıklık ve sertlik olarak kendini gösterir. Romatoid artrit genellikle kronik hastalıklar sınıfındadır, yani süreklidir ve zaman zaman alevlenir. Nüfusun %1’ini etkileyen bir hastalıktır ve kadınlarda görünme ihtimali erkeklerden 3 kat daha fazladır. Genelde el bilekleri ve parmak eklemlerini sıklıkla etkileyen romatoid artirit diz, kalça ve omuriliği de etkisi altına alabilmekte hatta eklem dışı dokularda da görülebilmektedir. Aşama aşama olan bu hastalık zamanla ilerler veRomatoid Artirit Evreleri ilerledikçe de eklemleri destekleyen kaslar, tendonlar ve bağlar zayıflayarak işlevselliklerini kaybetmeye başlarlar. Yandaki resimde hastalığın evreleri çok net bir şekilde gösterilmektedir. Ayrıca hastalığın ilk yıllarında kemiklerde de hasara yol açma ihtimali düşünüldüğünde erken tanı ve tedavisi çok önemlidir.

Tamamlayıcı tedavilerle konvansiyonel tedavileri birbirinden ayıran temel konu hastalıklara olan yaklaşımladır. Konvansiyonel tıp romatoid artrit hastalarına eklemlerdeki ağrıyı azaltmak için ilaç reçete eder. malibu_drug_rehab_prescription-300x300Bu ilaçlar genellikle ağrı kesiciler veya steroidler, iltihap baskılayan ilaçlardır ve evet tabii ki yan etkileri vardır. Mide ülserleri, hipertansiyon, osteoporoz, kan şekerinde dengesizlik yan etkilerinden bazılarıdır. Yani bu ilaçları kullanan kişilerin bir ihtimal romatoid artrit belirtileri kontrol altnda tutulurken bir de başlarına osteoporoz sorunu çıkabilir ki zaten ilacın yan etkisi olmasa bile bu risk her zaman varken bir de ilaçla bu artık tetiklenmiştir. Evet, elbette onun tedavisi için de ayrı bir ilaç var ve bu döngü bu şekilde sürer gider. Bazı ilaçlar ise direk bağışıklık sistemini hedef alır ve aşırı hassasiyeti bastırarak dengelemeye çalışır, fakat baskılanan bağışıklık sistemi bu sefer vücudu başka olası hastalıklara daha savunmasız bırakmış olur.

holistic-medicine-2Tamamlayıcı tedaviler ise vücudu bir bütün olarak ele alır. Sadece sorunun açığa çıktığı bölgeye değil, kaynağına ve olası sebeplerine yoğunlaşır. Otoimmun hastalıkları için olası sebeplerden ilk akla geleni insanların beslenmelerine onlarca yıldır düzenli olarak yapılan müdahelelerdir. Sağlıklı ve doğal olandan; hormonlu, GDO’lu ve pestisit tarzı ilaçlamalara maruz kalmış gıdalara geçiş, sağlıklı zeytinyağ ve tereyağ gibi alternatiflerden aşırı rafine olmuş yağlar ve margarine geçiş ve tüm bunlar yetmezmiş gibi çevresel toksinlerde artış, değişen yaşam şartlarıyla artan stress oranı elbette bağışıklık sisteminin dengesini bozmaya yeterli gelecek sebeplerdir. Cıva gibi ağır metaller tüm otoimmun hastalıklarında en çok karşılaşılan toksik maddelerdir. Amalgam diş dolguları, balık çiftliklerinde yetiştirilmiş yüksek cıva içeren balıklar, çocuk veya grip aşıları hepsi vücutta cıva birikimine yol açabilmektedir. İnsanoğlu tüm bu olumsuz şartlara da evrilecektir elbet, vücudumuz muazzam bir mekanızmadır ve mutlaka nasıl ki virüsler antibiyotiklere direnç kazandı ise biz de bu olumsuz şartlara direnç kazanacağız ancak sorun şu ki bizim adaptasyonumuz gıdadaki bu sanayileşme hızına yetişemedi.

Tamamlayıcı tedaviler açısından ele alındığında romatoid artirit için hedeflenenler nelerdir?

  • İltihap sorununu kontrol etmek ve geri çevirmek
  • Bağışıklıktaki dengesizliğe neden olan sebepleri ortadan kaldırmak
  • Alevlenme döneminde ağrı kontrolü

Beslenme her hastalığın iyileşmesindeki en temel unsurdur, zira sağlıklı beslenerek hem vücudumuzu ve besinlerin emilimini destekler hem de sağlığın en önemli unsuru olan bağışıklık florasını da sağlamlaştırmış oluruz. Sağlıklı bir vucut için ne yendiği kadar önemli olan bir başka unsur da yediklerimizin en kısa zamanda sindirilip geri kalan ve vucudun işine yaramayan atıkların da düzenli elimine edilmesidir. Holistik sağlık penceresinden baktığımızda bağırsak düzenliliği sağlığın en belirleyici unsurlarından biridir.

Romatoid Artrit için Beslenme TavsiyeleriRAarticle12

Her hastalık her kişide başka şekil alır. Dolayısıyla genel kurallar olsa da, her hastaya hitap edebilecek tek bir holistik tedavi yöntemi yoktur. Sıklıkla söylediğimiz gibi holistik sağlık terzi işi gibidir, kişinin genel sağlık durumuna, yaşamsal tercihlerine, kan değerlerine, hareketliliğine göre değişik tavsiyelerle hastanın en pratik uygulayabileceği reçeteler hasta ile birlikte kararlaştırılır.  Genel olarak bir kaç tavsiye sıralamak gerekirse:

  • Margarin gibi hidrojene nebati yağlar, tava yağları, pastane yağları gibi sağlıksız ve doğal olmayan, besinsel değeri olmayan yağlardan uzak durum.
  • Omega 3 yağlarınca zengin beslenmek, balık yağı, keten tohumu, ceviz, semizotu önemli omega 3 kaynaklarıdır. Omega 3 yağlarının sağlık için önemi hakkında daha detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.
  • Balık yağı, fermente balık ciğeri yağı gibi besinsel takviyeler alınabilir. Araştırmalara göre balık tüketiminin fazla olduğu Akdeniz Mutfağında romatoid artrit görülme sıklığı daha nadirdir.
  • Zencefil, zerdeçal gibi iltihap önleyici baharatlar günlük beslenmeye eklenmelidir. Bal ile karıştırılıp yenebilir veya yine takviye şeklinde de alınabilir.
  • Romatoid artrit alevlenmeleri bir takım besinlerle tetiklenebilmektedir. Eğer henüz kendinizde hangi besinin tetiklediğini bilmiyorsanız 3 ay glutensiz beslenip ve 3 ay boyunca alevlenme olacak mı olmayacak mı diye kendinizi takip edebilirsiniz. Aynı şekilde süt ve süt ürünleri, ve narenciyeler için de 3 aylık deneme süreleriyle kendi kendinize hastalığınızı alevlendiren unsurları keşfedip onlardan uzak kalarak hastalığınızın ilerlemesini durdurabilirsiniz.

Ayrıca sigara içiyorsanız bırakma yöntemlerini araştırın ve bırakmak için çaba gösterin ve düzenli, aktif hareketli bir hayat yaşayın, yüzmek, yürümek gibi eklemleri çalıştıran egzersizleri alışkanlık haline getirin.

rheumatoid-arthritis-dietSağlıklı beslenmenin yanı sıra uygun bir detoks veya metal arınma kürü, aromaterapi, dinamik fitoterapi kürleri, homeopatik ilaçlar, bitkisel preparatlar ile vücudu destekleyip iltihabı ortadan kaldırmak, bağışıklıkdaki dengesizliği telavi etmek ve hastalığın seyrini  değiştirmek mümkündür. Benim üzerinde en yoğun çalıştığım ve araştırma yaptığım konular terapatik bitkisel esans yağlar ve dinamik fitoterapi tedavileridir fakat her iki konuda da Türkiye’de pek kayda değer bir gelişme ya da uygulayıcı uzman olmaması elbette üzücü. Bu linkteli yazımızda romatoid artrit için alternatif tedavi yöntemlerini günümüz bilimsel araştırmalarının ışığında hem Ayurveda hem Çin Tıbbı hem de Entegre Tamamlayıcı Tedaviler açısından inceledik.

Sağlıklı Beslenin, Sağlıkla Kalın

This entry was posted in Genel, Holistik Beslenme and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply