Sakinleştirici ve Uyku Düzenleyici Bitkisel Çözümler

Günlük hayatın stresi yetmezmiş gibi son dönemde yasadıklarımız hepimizin uykularını kaçıracak derecede ekstra stres ve endişe yüklüyor her birimize. Uykusuzluktan ve gerginlikten şikayet ediyorsanız bu yazımız tam size göre. Ruh halimizi olumlu etkileyecek, rahatlamamızı sağlayıp uykuyu kolaylaştıracak pek çok bitkisel çözüm var elbette ve bu yazımızda ülkemizde de kolayca bulunan en bilindik olanlardan bahsedeceğiz.

Papatya – Chamomile – Matricaria recutita: Gerginliğe karşı ilk akla gelen bitkisel çözüm elbette papatyadır. Papatyadaki bazı bileşenler beyinde Valium tarzı ilaçlarla benzeşik etkiyi yapmaktadır. Piyasada % 1.2 oranında apigenin içeren papatya takviyeleri vardır, vesvese ve sıkıntıyı gidermekte olumlu sonuçlar vermektedir. Pensilvanya Tıp Merkezi Üniversitesi tarafından yapılan çalışmada 8 hafta boyunca papatya takviyesi alan Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB) olan hastalarda plasebo alan hastalara göre anksiyete belirtilerinde önemli bir azalma olduğu tespit edilmiştir.

Şerbetçiotu – Hops – (Humulus lupulus) Bira imalatında da kullanılan şerbetçiotundan teskin edici olarak asırlardır kullanılmaktadır. Şerbetçiotunun yatıştırıcı özellikteki bileşiği bir çeşit uçucu yağdır ve  bu nedenle ya özünü ya da eriyiğini kullanmak gerekmektedir. Ayrıca piyasada aromaterapi özellikli  şerbetçiotu yastıkları da vardır ve anksiyete kontrolünde olumlu sonuçlar vermektedir. Çok buruk bir tadı olduğundan piyasada rağbet gören bitkisel çaylar arasında kendine pek yer bulamadıysa da papatya ve nane gibi çayların içinde harmanlanmış olarak karşımıza çıkabilir. Şerbetçiotu sedatif olarak ve uykuyu teşvik etmek amacıyla Valeriyan – Kediotu ile karıştırılarak kullanılmaktadır. Eğer reçeteli bir sakinleştiri/yatıştırıcı kullanıyorsanız herhangi bir sedatif özelliği olan bitkiyi kullanmaya başlamadan önce mutlaka hekiminizin onayını alınız.  

Kediotu – Valerian – Valeriana officinalis: Bazı şifalı otlar uyku hali yapmadan sakinleştirici özelliğe sahiptir L-Theanine gibi mesela hem uyanık kalmanızı hem de anksiyitenin azalmasını sağlar. Kediotu ise kesinlikle uyku getiren bir sakinleştiricidir hatta öyle ki insomnia (uyku sorunları) tedavisinde kullanılan en etkin bitkisel destekdir ve  Alman hükümeti tarafından tedavi amaçlı kullanımı onaylanmıştır. Kediotunun kokusu kimilerine göre biraz rahatsız edici geldiği için genelde çay olarak içmek yerine tentür ya da kapsül formunda kullanımı yaygındır. Gece kullanımı çok daha uygundur ve uykuya dalmakta zorlanıyorsanız kesinlikle denemeniz gereken ilk bitkisel kürdür.Kediotu genellikle şerbetçiotu, papatya veya melisa gibi diğer sedatif otlarla da birleştirilebilir.

 Melisa – Lemon Balm – Melissa officinalis: Ortaçağdan beri stres ve anksiyeteye karşı ve uyku düzenleyici olarak kullanıldığı kesin olaran bilinen melisanın geleneksel tıbda kullanımının daha da eskilere dayandığı düşünülmektedir. Ülkemizde melisotu, kovanotu,limonotu gibi değişik isimlerle de anılan melissa mükemmel bir uyku düzenleyici ve teskin edicidir. Yapılan bir çalışmada 600mg melisa verilen gönüllü denek grubunun plasebo verilen gruba göre daha sakin ve tetikte olduğu saptanmıştır.  Melisa genelde zararsız olduğu kabul edilen şifalı bir ot olsa da kullanımında aşırıya kaçmamaya dikkat edin zira yüksek miktarlarda kullanımı teskin etmez aksine yüksek dozda kullanımının sinirliliği arttırdığına dair çalışmalar vardır. Melisa genelde çay, kapsül veya tentür olarak satılır ve  şerbetçiotu, papatya ve kediotu gibi diğer sakinleştirici otlardan oluşan karışımlarda bulunur.

Çarkıfelek – Passionflower – Passiflora: Son yıllarda yapılan bazı çalışmalar çarkıfelek tentürlerinin anksiyete belirtilerini reçeteli ilaçlar oranında azalttığını desteklemektedir. Genellikle uykusuzluk için kullanılır ve Alman Hükümeti tarafından sinir ve  anksiyete tedavilerinde kullanımı onaylanmıştır. Sedatif bir bitki olduğu için aynı anda birden fazla yatıştırıcı bitki kürünü kullanmamaya dikkat edin ve Çarkıfelek kürlerini de uzman tavsiyesi olmadan bir aydan daha uzun süre kullanmayın.

Lavanta – Lavender -Lavandula hybrid: Lavantanın kokusu en büyüleyici kokulardan biri değil midir sizce de? Florida, ABD’de yapılan br çalışmaya göre sınava girmeden önce lavanta yağı koklamaları sağlanan bir grup öğrenci sınav esnasında daha sakin olduklarını ifade etmiştir. Fakat belitmek gerek ki aynı grup içinde kokunun etkisiyle akıllarının daha “bulanık” olduğunu ifade eden öğrenciler de olmuştur. Almanya’da yapılan bir çalışmada özel olarak formüle edilmiş bir çeşit lavanta tabletinin, Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB) olan kişilerdeki anksiyete semptomlarını azaltmakta  Lorazepam (Ativan ) kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır. (Valium ile aynı sınıfta olan sinir ilaçı)

 L-Theanine: Araştırmalara göre yeşil çayda bulunan L-Theanine adlı amino asit hem yükselen kalp hızını hem de kan basıncını frenlemeye yardımcı olabilmektedir ve yapılan kontrollü çalışmalarda insanlarda da anksiyete halini azalttığı tespit edilmiştir. Bir çalışmada, anksiyete eğilimli bir gruba teste girmeden önce 200mg L-Theanine takviyesi verilmiş ve test sırasında daha sakin ve daha odaklı oldukları gözlemlenmiştir.

Omega3 yağ asitlerinin genel anlamda sağlık üzerindeki etkisinin yanı sıra ruh halini olumlu yönde etkilemekde de faydalı oldukları artık kabul edilmiştir. Bir çalışmada, 12 hafta boyunca günlük 2,5 mg omega-3 takviyesi alan öğrencilerin plasebo alan öğrencilere göre sınavdan önce daha az kaygılı oldukları saptanmıştır.

Ayrıca vücudunuzu sıcak tutmak gerginliği gidermek için tavsiye edilen bir başka yöntemdir. Saunadan sonar ya da sıcak bir banyodan sonar genelde rahatlama hissi tesadüf değildir yani. Araştırma bulgularına göre sıcaklık hissi genel ruh halini etkileyebilecek nöral devreleri değiştirebilmekte ve kas gerginliği, kaygılı olma dumunu azaltabilmektedir.

Bitkisel çaylar ya da tentürler elbette anlık olarak ruh halimizi olumlu etkileyebilirler ancak genel anlamda sağlıklı beslenmek, sosyal hayatımızdan ödün vermemek, açık havada spor yapmayı alışkanlık haline getirmek ve meditasyon ya da yoga nefes tekniklerini hayatımızın bir parçası haline getirmek ruh halimizin daha uzun süre olumlu kalmasını sağlayabilmektedir.

This entry was posted in Alternatif Tedaviler, Genel and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply