Tırnak Mantarı Doğal Yollarla Nasıl Temizlenir

mantarsonTırnak Mantarı, tıbbı tanımıyla onikomikoz herkesin başına gelebilecek bulaşıcı bir sağlık sorunu. Tedavi edilmez ise senelerce de temizlenmek bilmez. Eğer doktorunuz size tırnak mantarı teşhisi koyduysa doğal yollarla bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgürü raporlarına göre çağımızın en büyük sağlık tehditi antibiyotik, antiviral, antifungal ilaçlara dirençli süper patojenlerin yol açtığı hastalıklardır (1). Eğer önlemini almazsak basit bir grip, basit bir mantar hastalığı bile gün gelecek belki mevcut ilaçlarla tedavi edilemez olacak. Oysa son yıllarda yapılan laboratuvar araştırmalarına göre doğada pek çok bitkide antibakteriyel, antiviral ve antifungal bileşenler mevcut ve hatta öyleki bazı durumlarda bu doğal çözümler piyasada alışılagelmiş reçete edilen ilaçlardan bile daha etkili olabiliyor (2). Örneğin 2016 senesinde yapılan bir araştırmada çeşitli bitkisel esansiyel yağlar ve klotrimazol içeren (canesten gibi) #mantar ilaçları karşılaştırılmış ve toplam 30 farklı Candida albicans (bir çeşit maya tipi mantar) türünde test edilmiştir. Araştırma sonucuna göre nane, fesleğen, lavanta, çayağacı ve kekik uçucu yağları mantar türlerinin gelişim ve aktivitesini klotrimazol ilaçlarına göre daha etkili bir şekilde durdurmuştur. Üstelik yine aynı araştırmnın bulgusuna  göre bu yağların mantar hücrelerine hasarı klotrimazol içeren ilaçlara kıyasla çok daha fazla olmuştur (3).

Bir bütünlük içinde düşünürsek bütün bitkiler de kendilerinde oluşan mantarsal, 47028bakteriyel hastalıklarla mücadele ediyorlar ve demek ki özlerinde bu bileşenleri barındırıyorlar. Medikal literatürde pek çok araştırma bitkilerin potansiyelini gün ışığına taşımaya başlamışken neden bu bileşenlerden biz de faydalanmayalım ve doğada çözümü varken neden kimyasal sentetik ilaçlar ve yan etkilerine mecbur bırakılalım? Benim gibi düşünüyorsanız okumaya devam edin ve tırnak mantarından doğal yöntemlerle kurtulun.

Öncelikle işe doğal, bitki özlü antifungal (mantar önleyici) bir karışım hazırlayacak başlayacağız.  Bu karışımdaki yağları tercih etmemizdeki en önemli neden araştırmaların bu yağların antifungal özelliğini ispatlamış olmasıdır (4-5-6). Daha da önemlisi aynı araştırma bulguları bu yağların ilaç dirençli mantarlarda da etkili olduğunu göstermiştir ve dolayısıyla bu doğal yöntemleri tercih ederek ilaç dirençli bakterilere, mantarlara bir yeni çeşidi daha eklememiş olacağız (7). Holistik açıdan bakıldığında doğanın, evrenin döngüsünün korunması açısından ideal bir denge demektir bu.

Tırnak Mantarı için antifungal karışım:
10 ml Çay Ağacı – Tea Tree – Melaleuca alternifolia
10 ml Kekik – Thyme – Thymus vulgaris
10 ml Kafurun – Camphor – Cinnamomum Camphora
5 ml  Karanfil – Clove Bud – Syzygium aromaticum

IMG_0369 - CopyTüm bu uçucu yağları harmanlayıp koyu renkli bir cam şişeye koyalım. Sabah akşam mantar olan bölgeye bu karışımdan 2 damla damlatıp masajla iyice yedirelim. Bu uygulama 3 ay gibi bir zamanda cevap verecektir. Hemen belirtmekte fayda var tırnak mantarı tedavisi yeni tırnağın uzamaya başlamasıyla ancak kendini belli edecektir ve bu da genelde zaman alan bir süreçtir. Bulmanızın zor olmayacağını bilsem ben bu karışıma 5 ml de vetiver  -Vetiveria Zizanoides – yağı eklerdim, bu konuda beni hiç yanıltmamış medikal kıymeti yüksek yağlardan biridir. Uyarmakta fayda var karaciğer sorunu olanlar vetiver yağını kullanmasınlar, içeriğindeki vetivonlar 1 ayı aşkın zaman kullanıldığında toksik etki edebilir.

Tırnak mantarı için başka bir yöntem ve belki de uygulaması en kolay olanı mantarlı bölgeye E vitamini sürmektir. İsterseniz likit E vitamini alın veya kapsüllerde satılan E vitaminini kırıp direk mantarlı tırnağa her akşam yatmadan önce uygulayabilirsiniz. Bir tırnağa bir kapsül yetecektir. Bu yöntemin de olumlu sonuçlar verdiğine dair klinik bulgular var.

IMG_0367 - CopyBu yağları uygulamadan önce sirke ve karbonatlı bir ayak banyosu da iyileşmeye katkı sağlayacaktır. Karbonat mantar öldürücü değildir ancak alkalin yapısı sayesinde mantarın büyüyüp yayılmasını önler yani fungustatik bir maddedir. Tam da bu sebeple tırnak veya ayak mantarı hastalarının ayakkabıların içine karbonat bohçaları koymaları öneririz. Hemen pratik bir tarif isterseniz; kahve filtresi gibi gözenekli bir kağıda 1 kaşık karbonat ve 4-5 damla çayağacı, defne veya limon yağı damlatıp bir lastikle bohça gibi büzüp ayakkabıların içine gece boyu bırakın. Mantar olsun olmasın karbonat bohçası ayakkabıların içindeki kötü kokular için de idealdir. Evde yapacağınız bu antifungal, antibakteriyel koku bohçaları hem çok basit, hem hesaplı hem de işe yarayan bir çözümdür.

FullSizeRender (8)Son zamanlarda çok ünlenen hindistan cevizi yağı var bir de, mantarla mücadelede yardımımıza koşan. Hindistan cevizi yağı, yağ asitleri açısından oldukça farklı bir yapıdadır ve işte tam da bu nedenle hindistan cevizi yağı antifungal olarak medikal literatüre girmiştir. (8)  Mantarların yayılabilmesi büyümesi için mantar hücre zarının bütünlüğü yaşamsal önemlidir. Piyasadaki çoğu mantar ilacı mantar hücre zarını tahrip etmeye yönelik tasarlanmıştır. Hindistan cevizi yağında doğal olarak bulunan yağ asitleri mantar hücre zarının yağ tabakasına içine girip zarın bütünlüğünü bozarak mantarı tahrip eder. Denilebilir ki hindistan cevizi yağı doğal bir mantar ilacıdır. Her akşam mantarlı tırnağa masaj yaparak uygulanabilir, hatta istenirse içine yukarıda yazdığımız uçucu yağlar eklenip etkisi artırılabilir.

Eczanelerde satılan oksijenli su da tırnak mantarı için gayet uygun bir seçenektir. Ayak banyosu yapmak yerine biraz pamuğa %3 Oksijenli Su döküp mantarlı bölgeyi temizleyebilirsiniz. Daha sonra yine yukarıdaki yağ karışımlarından birini veya sadece hındıstancevizi yağını uygulayarak tırnak mantarından kurtulabilirsiniz.

IMG_0366 - CopyBelki şaşıracaksınız ancak tırnak mantarına Viks bile sürüp netice alan var. Aslında buna çok da şaşırmamak gerek çünkü Viks’in içeriğine bakarsanız okaliptus ve kafurun gibi etken maddeler görürüz. Kullandıkları kafurun sentetik olsa da okaliptus ve mentol yukarıda belirttiğimiz gibi anti fungal yağlardır. Doğrusunu söylemek gerekirse o kıymetli yağları petrol gibi zararlı maddelerle birleştirip ziyan etmeseler viksi hemen herkese önerebilirdim. Maalesef şifalı bitkileri zararlı kimyasallarla veya sentetik malzemelerle harmanladıkları için Viks almak yerine benzerini ve doğalını kendiniz yapmanızı öneririm, tarifini bir zaman önce Twitter paylaşımlarında vermiştim.

Değinmeden olmaz, tırnakta bırakacağı renk beni rahatsız etmez derseniz tentürdiyot yani iyodin (iyod) tentürü de tırnak mantarı için evde uygulayabileceğiniz bir yöntem. Tentürdiyot 200 yılı aşkın zamandır medikal alanda kullanılan bir çözeltidir. İyodin hem antifungal (mantar önleyici) hem de antibakteriyel yapısı sayesinde kısa zamanda mantardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Akşamları yatmadan bir damla direk mantara damlatabilir veya pamuğa koyup kompres yapabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra çoraplarınızı her gün değiştirmek, mutlaka yıkarken iyi dezenfekte etmek kürlerin bir parçası. Çorapları yıkamadan önce 50/50 su ve sirke karışımında yarım saat bekletmenin de tedaviye katkı sağlayacağı aşikar. Ayrıca ayakkabılarınızı da sık sık temizlemekte fayda var. Yukarıdaki yağ karışımından bir dezenfektan sprey yapıp pek rahat akşamları ayakkabılarınızın içine sıkabilirsiniz.Karışım yapmak yerine sadece çay ağacı yağı da bu amaçlı bir sprey için uygundur. Yine yukarıda bahsettiğimiz ayakkabı bohçalarını kullanmayı alışkanlık haline getirmeniz de mantarın nüksetmesini önlemekte önemli bir adımdır. Mantar mücadelesi zor olsa da doğal yöntemler ve sabırla kolayca kurtulabileceğiniz bir sorundur. Yaz gelmeden bence tedaviye başlayın biraz sabır ve doğru yöntemlerle en kısa zamanda yaşam kalitenizi olumsuz etkileyen bu sorundan kurtulacağınıza inanıyorum.

Sağlıklı günler

Referanslar

1- WHO | WHO’s first global report on antibiotic resistance reveals serious, worldwide threat to public health http://www.who.int/mediacentre/news/releases/2014/amr-report/en/

2,3 – Sensitivity of Candida albicans to essential oils: are they an alternative to antifungal agents? – PubMed – NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27568869

4- Thyme essential oil as multiple mechanisms-biofungicide causing sensitivity of Mycosphaerella graminicola. – PubMed – NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28135780

5- Antifungal efficacy of plant essential oils against stored grain fungi of Fusarium spp. – PubMed – NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28017987

6- Chemical composition and some biological activities of the essential oils from basil Ocimum different cultivars https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5248495/

7- Antifungal activities of selected essential oils against Fusarium oxysporum f. sp. lycopersici 1322, with emphasis on Syzygium aromaticum essential… – PubMed – NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27876218

8-Comparison of Antimicrobial Activity of Chlorhexidine, Coconut Oil, Probiotics, and Ketoconazole on Candida albicans Isolated in Children with Early Childhood Caries: An In Vitro Study https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4808662/

This entry was posted in Alternatif Tedaviler, Bitkisel Yağlar, Pratik Reçeteler and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply